Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Ł. P. jest decyzja Szefa Służby Celnej z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby. Zaskarżona decyzja doręczona została stronie w dniu 16 maja 2011 r. Skargę na wymienioną decyzję skarżący wniósł drogą pocztową w dniu 17 czerwca 2011 r. (placówka pocztowa [...]), za pośrednictwem organu.
W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi. Stosownie do art. 53 § 1 powołanej ustawy, skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Zaskarżona decyzja, zawierająca prawidłowe pouczenie o sposobie i terminie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, doręczona została stronie w dniu 16 maja 2011 r. Termin 30-dniowy od tej daty upływał w dniu 15 czerwca 2011 r. (środa) i ten dzień był ostatnim dniem na wniesienie skargi. Skarżący mimo prawidłowego pouczenia skargę wniósł w dniu 17 czerwca 2011 r., a zatem z uchybieniem ustawowego terminu. Skarga jest spóźniona i jako taka niedopuszczalna.
Z tego względu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 w związku z art. 53 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w postanowieniu.