Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 23 kwietnia 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 1746/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Eugeniusz Wasilewski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 23 kwietnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku T. T. o przywróceniu terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1746/13
Sprawa
w sprawie ze skargi T. T. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby postanawia odrzucić wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenia uzasadnienia wyroku.

Uzasadnienie

Zgodnie z treścią art. 87 § 1 i § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) – zwanej dalej p.p.s.a., pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.

Jednakże stosownie do treści art. 88 p.p.s.a., spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

W rozpoznawanej sprawie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku Sądu zapadłego 10 kwietnia 2014 r. skarżący wniósł dopiero 9 kwietnia 2015 r. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że nie ze swojej winy nie odebrał zawiadomienia Sądu o wyznaczeniu rozprawy. W marcu 2014 r. nieznany sprawca włamał się bowiem do jego skrzynki pocztowej, umieszczonej na ogólnodostępnej klatce schodowej z uszkodzonym domofonem, co pozwala na swobodny wstęp na klatkę nie tylko mieszkańcom. Skarżący w tym akurat czasie przebywał przez kilka tygodni poza miejscem zamieszkania, więc nie wie ile postronnych osób miało dostęp do jego skrzynki i kto ją opróżnił. Skrzynkę pocztową naprawił własnoręcznie.

Do wniosku o przywrócenie terminu skarżący dołączył wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 10 kwietnia 2014 r.

Wobec braku wskazania przez skarżącego kiedy ustała przyczyna uchybienia terminu Sąd przyjął, że przyczyna ta ustała 30 marca 2015 r., czyli w dniu, w którym T. T. przejrzał akta sprawy w siedzibie Sądu. Wobec powyższego siedmiodniowy termin do wniesienia wniosku o przywrócenie terminu upłynął 7 kwietnia 2015 r. Tymczasem wniosek o przywrócenie terminu wraz z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia skarżący wniósł dopiero 9 kwietnia 2015 r., a więc z uchybieniem terminu, stąd też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 88 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 22 lipca 2015 r., dokument z 10 kwietnia 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.