Uzasadnienie
Pismem z dnia 18 września 2017 r. M. K., A. B., D. D., E. S., E. S., K. C., K. K., M. L., J. K., B. S. M. Z., D. J., G. T., J.P. i B.L. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Ministra Edukacji Narodowej z dnia [...] września 2017 r. znak: [...] w przedmiocie wyrażenia pozytywnej opinii na temat zamiaru przekształcenia Publicznej Szkoły Podstawowej nr [...] w [...].
Postanowieniem z dnia 27 kwietnia 2018 r. sygn. akt II SA/Wa 1880/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargi trzynastu skarżących: A. B., D. D., E.S., E. S., K. C., K. K., M. L., J. K., B. S., M. Z., D. J., G. T., J. P. Odpis przedmiotowego postanowienia wraz z pouczeniem, że przysługuje na nie zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, złożone w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia za pośrednictwem tutejszego Sądu, skarżący B. L. otrzymał w dniu 12 maja 2018 r.
W dniu 23 maja 2018 r. skarżący nadał w polskiej placówce pocztowej zażalenie na ww. postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 177 § 1 w związku z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), zażalenie wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone postanowienie. Zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia (art. 194 § 2 Ppsa). Zażalenie wniesione po upływie terminu podlega odrzuceniu na posiedzeniu niejawnym (art. 178 w związku z art. 197 § 2 Ppsa).
Mając na uwadze, że odpis postanowienia wraz ze stosownym pouczeniem doręczono skarżącemu B. L. w dniu 12 maja 2018 r. termin do wniesienia zażalenia upłynął w dniu 21 maja 2018 r.
W niniejszej sprawie B. L. zażalenie wniósł 23 maja 2018 r. a zatem z uchybieniem terminu do jego wniesienia. Termin do wniesienia zażalenia nie został przywrócony.
Dodatkowo nadmienić należy, że postanowieniem z 27 kwietnia 2018 r. WSA w Warszawie z powodu braku uiszczenia wpisu odrzucił skargę trzynastu z piętnastu skarżących: A. B., D. D., E.S., E. S., K. C., K. K., M. L., J. K., B. S., M. Z., D. J., G. T., J. P. Dwoje skarżący: M. K. i B. L. uiścili należny w sprawie wpis od skargi. Sprawa (II SA/Wa 1880/17) ze skargi M. K. i B. L. na postanowienie Ministra Edukacji Narodowej z dnia [...] września 2017 r. znak: [...] oczekuje na rozpoznanie przez WSA w Warszawie.
W związku z powyższym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 178 w związku z art. 194 § 2 oraz w związku z art. 197 § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w sentencji postanowienia.