Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 18 maja 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 1887/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Anna Mierzejewska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 18 maja 2015 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej skargi kasacyjnej C. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 listopada 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1887/14 odrzucające skargę C. K. na pismo Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w W. z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie udostępnienia dokumentów dotyczących funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa Państwa postanawia - odrzucić skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 27 listopada 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 1887/14 odrzucił skargę C. K. na pismo Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w W. z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie udostępnienia dokumentów dotyczących funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa Państwa.

Odpis postanowienia Sądu doręczono skarżącemu 15 grudnia 2014 r.

W dniu 17 grudnia 2014 r. skarżący zwrócił się do Sądu z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym, który Sąd rozpoznał w dniu 29 stycznia 2015 r. i przyznał skarżącemu prawo pomocy w wnioskowanym zakresie, tj. zwolnił go od kosztów sądowych i ustanowił radcę prawnego z urzędu.

Pismem z dnia 10 lutego 2015 r. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie poinformowała Sąd o wyznaczeniu skarżącemu pełnomocnika z urzędu.

W dniu 01 kwietnia 2015 r. pełnomocnik skarżącego wniósł do Sądu skargę kasacyjną od postanowienia z dnia 27 listopada 2014 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

Na podstawie art. 178 powołanej ustawy wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W przedmiotowej sprawie zaskarżone postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącemu w dniu 15 grudnia 2014 r. (data na zwrotnym potwierdzeniu odbioru), a skargę kasacyjną wyznaczony z urzędu pełnomocnik wniósł dopiero w dniu 1 kwietnia 2015 r. czyli z uchybieniem terminu o którym mowa w art. 177 § 1 cytowanej ustawy. Ostatnim dniem ww. terminu był 14 stycznia 2015 r. Pełnomocnik nie wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

Należy wskazać, iż zarówno w orzecznictwie sądów administracyjnych jak i w literaturze przedmiotu podkreśla się, że wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu nie ma wpływu na bieg terminu do wniesienia skargi kasacyjnej (por. postanowienie NSA z dnia 24 czerwca 2005 r., II OZ 393/05). W szczególności nie powoduje jego przerwania, zawieszenia ani przedłużenia. Przyznanie pełnomocnika po upływie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej może natomiast uzasadniać złożenie wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia. Należy jednak przyjąć, iż w sytuacji, gdy pełnomocnik ustanowiony z urzędu zaniedba złożenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej wniesionej po upływie terminu - skarga kasacyjna podlega odrzuceniu jako wniesiona po terminie (por. np. postanowienie NSA z dnia 31 stycznia 2005 r. FZ 754/04, postanowienie NSA z dnia 12 grudnia 2007 r., I OZ 930/07, postanowienie NSA z dnia 23 kwietnia 2008 r., sygn. akt I OZ 283/08, publ. Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych, orzeczenia.nsa.gov.pl). Taki przypadek występuje w sprawie niniejszej sprawie.

Dlatego też z uwagi na uchybienie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 177 § 1 w zw. z art. 178 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 25 listopada 2015 r., dokument z 8 października 2015 r., dokument z 2 kwietnia 2015 r., dokument z 29 stycznia 2015 r., dokument z 16 stycznia 2015 r., dokument z 27 listopada 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.