Uzasadnienie
Pismem z dnia 02 lutego 2009 r. A. K. złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pismo, w którym zawarła wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 06 sierpnia 2008 r. sygn. akt II SA/Wa 2027/07 w sprawie ze skargi A. K. – przedstawicielki ustawowej małoletniego J. F. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia w drodze wyjątku.
W uzasadnieniu ww. pisma skarżąca podniosła, że nie składała wcześniej "wniosku o wydanie wyroku oddalającego skargę", ponieważ nie sądziła, że dokument ten będzie wymagany podczas rozpatrywania wniosku o świadczenie rentowe w trybie określonym w art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o które się ubiega.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie czternastu dni od dnia zgłoszenia wniosku. Odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym (§ 3 ww. art.).
Zestawiając datę ogłoszenia wyroku – 06 sierpnia 2008 r. z datą wniesienia wniosku – 02 lutego 2009 r. (data stempla pocztowego), należy stwierdzić, że termin do jego wniesienia upłynął z dniem 13 sierpnia 2008 r. Tym samym wniosek A. K. o sporządzenie uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 06 sierpnia 2008 r. sygn. akt II SA/Wa 2027/07 został zgłoszony z uchybieniem terminu określonego w art. 141 § 2 powołanej ustawy. Dodać należy ponadto, iż w zawiadomieniu o rozprawie z dnia 01 lipca 2008 r. skarżąca została pouczona o terminie i sposobie złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Zauważyć trzeba jednocześnie, iż skarżąca nie występowała o przywrócenie uchybionego terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia przedmiotowego wyroku.
Z uwagi na powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 141 § 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł, jak w sentencji postanowienia.