Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 26 lutego 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 2079/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Sławomir Antoniuk przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 26 lutego 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M. M. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2014r., znak [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie przyjęcia na aplikację ogólną

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2014 r., Nr [...], Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. umorzył postępowanie w sprawie przyjęcia M. M. na aplikację ogólną. W uzasadnieniu wskazał, że postępowanie jest bezprzedmiotowe z uwagi na brak interesu prawnego skarżącej w ubieganiu się o przyjęcie na aplikację ogólną.

Wcześniej, w okresie od [...] lutego 2013r. do [...] lutego 2014r. M. M. odbyła już aplikację ogólną, zajmując miejsce 178-179 na liście klasyfikacyjnej aplikantów.

Od powyższej decyzji M. M. skierowała odwołanie do Ministra Sprawiedliwości, żądając uchylenia zaskarżonej decyzji i dopuszczenia jej do udziału w konkursie na aplikację ogólną.

Decyzją z dnia [...] września 2014 r., nr [...], Minister Sprawiedliwości utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję z dnia [...] sierpnia 2014 r.

Pismem z dnia 10 października 2014r. M. M. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2014 r., nr [...], wnosząc o stwierdzenie jej nieważności i poprzedzającej ją decyzji Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z dnia [...] sierpnia 2014r.

W odpowiedzi na skargę Minister Sprawiedliwości wniósł o jej odrzucenie, jako złożonej po terminie do jej wniesienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.: dalej: p.p.s.a.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

Ustawa z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. Nr 26, poz. 157 ze zm., dalej: ustawa o KSSiP) wprowadza regulację szczególną dotyczącą terminu wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego na decyzję Ministra Sprawiedliwości w przedmiocie przyjęcia na aplikację ogólną. W art. 23 ust. 3 termin ten został określony na czternaście dni od dnia doręczenia decyzji.

W niniejszej sprawie decyzja Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2014 r., nr [...], została doręczona skarżącej w dniu 25 września 2014 r.

Zgodnie ze wskazanym powyżej przepisem ustawy o KSSiP, termin do złożenia skargi upływał w dniu 9 października 2014 r., tymczasem M. M. nadała skargę w urzędzie pocztowym dopiero dnia 18 października 2014r.

Należy podkreślić, że decyzja organu II instancji zawierała prawidłowe pouczenie o terminie i sposobie wniesienia skargi.

Zgodnie z treścią art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. W niniejszej sprawie termin do wniesienia skargi został przez skarżącą przekroczony.

Wobec powyższego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. w związku z art. 23 ust. 3 ustawy o KSSiP orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 stycznia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.