Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2014 r., Nr [...], Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. umorzył postępowanie w sprawie przyjęcia M. M. na aplikację ogólną. W uzasadnieniu wskazał, że postępowanie jest bezprzedmiotowe z uwagi na brak interesu prawnego skarżącej w ubieganiu się o przyjęcie na aplikację ogólną.
Wcześniej, w okresie od [...] lutego 2013r. do [...] lutego 2014r. M. M. odbyła już aplikację ogólną, zajmując miejsce 178-179 na liście klasyfikacyjnej aplikantów.
Od powyższej decyzji M. M. skierowała odwołanie do Ministra Sprawiedliwości, żądając uchylenia zaskarżonej decyzji i dopuszczenia jej do udziału w konkursie na aplikację ogólną.
Decyzją z dnia [...] września 2014 r., nr [...], Minister Sprawiedliwości utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję z dnia [...] sierpnia 2014 r.
Pismem z dnia 10 października 2014r. M. M. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2014 r., nr [...], wnosząc o stwierdzenie jej nieważności i poprzedzającej ją decyzji Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z dnia [...] sierpnia 2014r.
W odpowiedzi na skargę Minister Sprawiedliwości wniósł o jej odrzucenie, jako złożonej po terminie do jej wniesienia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.: dalej: p.p.s.a.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Ustawa z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. Nr 26, poz. 157 ze zm., dalej: ustawa o KSSiP) wprowadza regulację szczególną dotyczącą terminu wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego na decyzję Ministra Sprawiedliwości w przedmiocie przyjęcia na aplikację ogólną. W art. 23 ust. 3 termin ten został określony na czternaście dni od dnia doręczenia decyzji.
W niniejszej sprawie decyzja Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2014 r., nr [...], została doręczona skarżącej w dniu 25 września 2014 r.
Zgodnie ze wskazanym powyżej przepisem ustawy o KSSiP, termin do złożenia skargi upływał w dniu 9 października 2014 r., tymczasem M. M. nadała skargę w urzędzie pocztowym dopiero dnia 18 października 2014r.
Należy podkreślić, że decyzja organu II instancji zawierała prawidłowe pouczenie o terminie i sposobie wniesienia skargi.
Zgodnie z treścią art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. W niniejszej sprawie termin do wniesienia skargi został przez skarżącą przekroczony.
Wobec powyższego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. w związku z art. 23 ust. 3 ustawy o KSSiP orzekł jak w sentencji.