Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 9 czerwca 2016 r., sygn. akt II SA/Wa 2122/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Olga Żurawska – Matusiak
Rozpoznanie
w dniu 9 czerwca 2016 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi E. S. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z 27 listopada 2015 r. E. S., działając jako przedstawiciel ustawowy małoletnich G. S., A. S. i J. S., wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z [...] lipca 2015 r. nr [...] odmawiającą przyznania świadczenia w drodze wyjątku. Jednocześnie wniosła o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 17 lutego 2016 r. odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Postanowieniem z 18 maja 2016 r., sygn. akt I OZ 492/16 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie na powyższe postanowienie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z unormowaniem art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej jako "P.p.s.a."), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Przy czym skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 P.p.s.a.).

Jak wynika z uzasadnienia wniosku o przywrócenie terminu E. S. otrzymała zaskarżoną decyzję około 6 lipca 2015 r., a więc termin do złożenia skargi upłynął 5 sierpnia 2015 r.

Nawet jeśli przyjąć, z uwagi na brak zwrotnego potwierdzenia odbioru i niedokładne określenie daty odbioru zaskarżonej decyzji przez przedstawiciela ustawowego skarżących, iż doręczenie zaskarżonego orzeczenia nastąpiło ostatniego dnia lipca 2015 r. to termin do złożenia skargi upływał 31 sierpnia 2015 r. Tymczasem skarga została wysłana na adres organu drugiej instancji dopiero 30 listopada 2015 r., czyli ze znacznym uchybieniem terminu.

Należy również zauważyć, że Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 18 maja 2016 r., sygn. akt I OZ 492/16 oddalił zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 lutego 2016 r. odmawiające przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

W związku z powyższym skarga, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 P.p.s.a., podlega odrzuceniu, jako wniesiona po upływie terminu.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 17 lutego 2016 r., dokument z 4 stycznia 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.