Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 31 marca 2010 r., sygn. akt II SA/Wa 292/10

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Ewa Pisula-Dąbrowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 31 marca 2010 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi "[...]" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji nakazującej udostępnienie danych osobowych

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę,
  2. 2. zwrócić uiszczony wpis od skargi w kwocie 200 (słownie: dwieście) złotych.

Uzasadnienie

Pełnomocnik strony skarżącej - "[...]" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. – w dniu 15 stycznia 2010 r. (data stempla na kopercie, k-99) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji, nakazującej udostępnienie danych osobowych.

Zaskarżoną decyzję doręczono pełnomocnikowi skarżącej Spółki w dniu 15 grudnia 2009 r. (dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach administracyjnych, k-250).

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, przekazując skargę Sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę, wniósł o jej odrzucenie, podnosząc, że skarga została wniesiona z uchybieniem trzydziestodniowego terminu, przewidzianego do jej wniesienia. Jednocześnie – na wypadek, gdyby Sąd nie zgodził się ze stanowiskiem organu, podtrzymał argumenty przedstawione w zaskarżonej decyzji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

Zgodnie z przepisem art. 54 § 1 powołanej, skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.

Trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi liczony jest od dnia doręczenia stronie rozstrzygnięcia w sprawie, bądź od dnia doręczenia odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Strona postępowania ma zatem trzydzieści dni na oddanie skargi w siedzibie organu, bądź nadanie jej na adres organu za pośrednictwem poczty.

Jak wynika z akt sprawy, zaskarżona decyzja została doręczona pełnomocnikowi strony skarżącej w dniu 15 grudnia 2009 r. W tej sytuacji ostatni dzień ustawowego terminu do wniesienia skargi do Sądu upływał z dniem 14 stycznia 2010 r. Przedmiotowa skarga została natomiast nadana do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Warszawie, za pośrednictwem urzędu pocztowego, w dniu 15 stycznia 2010 r.

Zestawiając datę doręczenia pełnomocnikowi strony skarżącej zaskarżonej decyzji z datą nadania skargi na adres organu (15 grudnia 2009 r. i 15 stycznia 2010 r.), należy stwierdzić, że skarga została wniesiona z przekroczeniem trzydziestodniowego terminu.

Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu, przewidzianego do jej wniesienia.

Z uwagi na powyższe, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 cyt. ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, jak w sentencji.

Jednocześnie stosownie do art. 232 § 1 pkt 1 lit. a powołanej wyżej ustawy, należało zwrócić stronie uiszczony wpis od wniesionej skargi, gdyż jak zostało przyjęte w orzecznictwie sądów administracyjnych, pomimo tego, że zmienił się sposób wnoszenia skargi do sądu i nie występuje już potrzeba wysyłania przez sąd odpisu skargi do organu w celu ustosunkowania się do niej, postanowienia wydawane w związku z odrzuceniem lub cofnięciem skargi skierowanej do sądu za pośrednictwem organu powinny zawierać z urzędu orzeczenie o zwrocie całego wpisu.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 11 maja 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.