Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 30 września 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 424/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Adam Lipiński przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 30 września 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi R.P. na uchwałę Zarządu Dzielnicy [...] z dnia [...] września 2014 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody do umieszczenia na liście osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu lokalu postanawia odrzucić skargę

Uzasadnienie

Skarżący R.P., wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na uchwałę Zarządu Dzielnicy [...], z [...] września 2014 r. w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody do umieszczenia na liście osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu lokalu. Skarga ta została wniesiona bezpośrednio do Sądu.

Zgodnie z art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012, poz. 270 ze zm.), zwaną dalej "P.p.s.a." Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Organ, o którym mowa w § 1, przekazuje skargę sądowi wraz z kompletnymi i uporządkowanymi aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie trzydziestu dni od dnia jej otrzymania (§ 2 cyt. przepisu).

Wskazać należy, że w normalnym toku czynności podejmowanych przez skarżącego w celu wniesienia skargi do sądu na uchwałę, po wniesieniu wezwania do usunięcia naruszenia prawa, skarżący otrzymuje odpowiedź na wezwanie, a następnie, jeżeli w ocenie skarżącego wezwanie nie było skuteczne, wnosi skargę w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie. Jeżeli natomiast organ nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, skarżący powinien wnieść skargę w terminie 60 dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Oznacza to, że w przypadku doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie, przed upływem 60 dni od dnia wniesienia wezwania, zaczyna biec termin 30 dni do wniesienia skargi obliczany od dnia doręczenia odpowiedzi organu, jeżeli skarżący nie wniósł już skargi. (por. uchwała NSA z dnia 2 kwietnia 2007 r., sygn. II OPS 2/07 publ. https://cbois.nsa.gov.pl).

W niniejszej sprawie zaskarżona uchwała z [...] września 2014 r. została doręczona Skarżącemu 21 października 2014 r. W dniu 5 listopada 2014 r. Skarżący wniósł do zarządu Dzielnicy [...] wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Natomiast odpowiedź organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa z 1 grudnia 2014 r., została Skarżącemu doręczona 17 grudnia 2014 r. – od tej zatem daty rozpoczął bieg 30 dniowy termin do wniesienia skargi do Sądu. Termin zatem do wniesienia skargi do Sądu upłynął z dniem 16 stycznia 2015 r. (piątek).

Skarżący wniósł skargę bezpośrednio do Sądu 9 lutego 2015 r. (data stempla pocztowego). Skarga ta wpłynęła do Sądu 10 lutego 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przekazał skargę R.P., Zarządowi Dzielnicy [...] 13 lutego 2015 r. (data nadania w placówce pocztowej)– a zatem z przekroczeniem terminu.

Zgodnie z art. 53 § 2 P.p.s.a., w przypadkach, o których mowa w art. 52 § 3 i 4, skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usuniecie naruszenia prawa.

Natomiast w uchwale z dnia 2 kwietnia 2007 r. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że przepis art. 53 § 2 P.p.s.a. ma zastosowanie do skargi wnoszonej do sądu administracyjnego na podstawie art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)

Natomiast art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. stwierdza, iż sąd odrzuca skargę, wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.

W konsekwencji, wniesienie skargi po upływie terminu - jak to ma miejsce w niniejszej sprawie - w świetle cytowanego przepisu stanowi podstawę do odrzucenia skargi.

Dlatego na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 oraz art. 58 § 3 P.p.s.a. orzeczono jak w postanowieniu.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 listopada 2015 r., dokument z 27 kwietnia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.