Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 5 listopada 2013 r., sygn. akt II SA/Wa 555/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Andrzej Kołodziej przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 5 listopada 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku M. H. o sporządzenie uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 maja 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 555/13
Sprawa
w sprawie ze skargi M. H. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...]

Sentencja

postanawia:

  1. odmówić sporządzenia uzasadnienia wyroku

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 maja 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 555/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. H. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...]. Z protokołu rozprawy wynika, że skarżący prawidłowo zawiadomiony o terminie rozprawy, nie był na niej obecny.

W dniu 25 września 2013 r. M. H. nadał w urzędzie pocztowym pismo procesowe, w którym zawarł wniosek o przesłanie odpisu wyroku z dnia 16 maja 2013 r. wraz z uzasadnieniem.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej ppsa, w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym, o czym stanowi art. 141 § 3 ppsa.

W niniejszej sprawie skarżący M. H. złożył wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku z dnia 16 maja 2013 r. dopiero w dniu 25 września 2013 r. Z powyższego wynika, że wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku został złożony po upływie siedmiodniowego terminu, (art. 141 § 2 ppsa) który w niniejszej sprawie upłynął w dniu 23 maja 2013 r.

Dodać należy, że w zawiadomieniu o terminie rozprawy wyznaczonej na dzień 16 maja 2013 r. prawidłowo pouczono skarżącego, że uzasadnienie wyroku oddalającego skargę jest sporządzane wyłącznie na wniosek strony złożony w terminie siedmiu dni od daty ogłoszenia wyroku. Zgłoszenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku po upływie tego terminu jest czynnością bezskuteczną. Zawiadomienie to zostało doręczone skarżącemu w dniu 19 kwietnia 2013 r. Ponadto, skarżący nie zwrócił się z prośbą o przywrócenie terminu do dokonania przedmiotowej czynności procesowej.

Zatem powyższy wniosek złożony po upływie siedmiodniowego terminu jest w myśl art. 85 ppsa bezskuteczny i skutkuje odmową sporządzenia uzasadnienia orzeczenia.

Z tych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 141 § 2 i 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 16 maja 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.