Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 maja 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 555/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. H. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...]. Z protokołu rozprawy wynika, że skarżący prawidłowo zawiadomiony o terminie rozprawy, nie był na niej obecny.
W dniu 25 września 2013 r. M. H. nadał w urzędzie pocztowym pismo procesowe, w którym zawarł wniosek o przesłanie odpisu wyroku z dnia 16 maja 2013 r. wraz z uzasadnieniem.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej ppsa, w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym, o czym stanowi art. 141 § 3 ppsa.
W niniejszej sprawie skarżący M. H. złożył wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku z dnia 16 maja 2013 r. dopiero w dniu 25 września 2013 r. Z powyższego wynika, że wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku został złożony po upływie siedmiodniowego terminu, (art. 141 § 2 ppsa) który w niniejszej sprawie upłynął w dniu 23 maja 2013 r.
Dodać należy, że w zawiadomieniu o terminie rozprawy wyznaczonej na dzień 16 maja 2013 r. prawidłowo pouczono skarżącego, że uzasadnienie wyroku oddalającego skargę jest sporządzane wyłącznie na wniosek strony złożony w terminie siedmiu dni od daty ogłoszenia wyroku. Zgłoszenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku po upływie tego terminu jest czynnością bezskuteczną. Zawiadomienie to zostało doręczone skarżącemu w dniu 19 kwietnia 2013 r. Ponadto, skarżący nie zwrócił się z prośbą o przywrócenie terminu do dokonania przedmiotowej czynności procesowej.
Zatem powyższy wniosek złożony po upływie siedmiodniowego terminu jest w myśl art. 85 ppsa bezskuteczny i skutkuje odmową sporządzenia uzasadnienia orzeczenia.
Z tych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 141 § 2 i 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł jak w sentencji postanowienia.