Uzasadnienie
M. M. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu sprzeciw od wskazanej decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu.
W wykonaniu zarządzenia Zastępcy Przewodniczącego Wydziału II z 22.07.2021r., pismem z 28.07.2021 r., wezwano skarżącego do usunięcia braków formalnych sprzeciwu poprzez podanie numeru PESEL - w terminie siedmiu dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia sprzeciwu.
Przesyłka zawierająca ww. wezwanie, została doręczona skarżącemu w dniu 29.07.2021 r. (k. 12 akt sądowych). W piśmie z 02.08.2021 r. (data nadania w placówce pocztowej 04.08.2021 r.), adresowanym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu, skarżący podał numer PESEL. Pismem z 16.08.2021 r. (data nadania w placówce pocztowej 16.08.2021 r.), Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu przekazało pismo skarżącego do tut. Sądu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z przepisem art. 64b § 1 ustawy z 30.08.2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, dalej - p.p.s.a.) do sprzeciwu od decyzji stosuje się odpowiednio przepisy o skardze. Z art. 64b § 2 p.p.s.a. wynika m.in., że sprzeciw od decyzji powinien czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a zatem stosownie do art.46 § 2 pkt 1 lit. b sprzeciw powinien zawierać numer PESEL strony wnoszącej pismo.
Zgodnie z art. 83 § 3 p.p.s.a. oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Przepis ten odnosi się jednak wyłącznie do przypadków, w których pisma skierowane są (adresowane) do sądu. Innymi słowy, w toku już wszczętego postępowania sądowoadministracyjnego strona powinna kierować każde pismo procesowe bezpośrednio do sądu, w tym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia braków formalnych skargi. W sytuacji wniesienia pisma procesowego, które powinno być skierowane bezpośrednio do Sądu, a złożone zostało do organu, najwcześniejszą datą, jaką można przyjąć za datę złożenia tego pisma jest data przesłania tego pisma przez organ do Sądu (zob. postanowienie NSA z 14.04.2014 r., I OSK 889/15).
W konsekwencji data nadania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu pisma procesowego skarżącego z 02.08.2021 r., tj. 04.08.2021 r. nie może zostać uznana za datę uzupełnienia braków formalnych skargi. Tą datą jest 16.08.2021r., kiedy to Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu przekazało ww. pismo do Sądu. Oznacza to, że brak formalny skargi (w postaci numeru PESEL skarżącego) został uzupełniony po terminie, który upłynął 05.08.2021 r.
W zaistniałej sytuacji, skoro przekroczenie terminu nastąpiło wskutek nieprawidłowo dokonanej czynności związanej z uzupełnieniem braków formalnych sprzeciwu do organu zamiast do Sądu, to Wojewódzki Sąd Administracyjny miał obowiązek uwzględnić z urzędu jego upływ i z tej przyczyny odrzucić sprzeciw na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z art. 64b § 1 p.p.s.a., o czym orzeczono w sentencji niniejszego postanowienia.