Uzasadnienie
Skargą z 12 VI 2020 r. J. D. i D. D. zaskarżyli decyzję Wojewody D. z [...] V 2020 roku (Nr [...]) w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia budynku gospodarczego.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 16 VII 2020 r. skarżących wezwano do uzupełnienia w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi braków formalnych pisma, poprzez podanie ich numerów PESEL.
Wezwania skierowane do skarżących zostały doręczone w trybie awizo ze skutkiem na dzień 10 VIII 2020 r. (akta sądowe, k. 35, 36).
Skarżący w dniu 19 VIII 2020 r. wnieśli do Sądu pismo, w którym wskazali swoje numery PESEL jednocześnie wnosząc o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi ze względu na przebywanie w okresie 21 VII - 11 VIII 2020 roku w sanatorium, na dowód czego załączono do pisma kopie kart informacyjnych z pobytu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z regułą zawartą w art. 85 ustawy z dnia 30 VIII 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.) - zwanej dalej "ppsa" - czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.
Usunięcie ujemnych następstw procesowych wynikłych na skutek uchybienia terminu możliwie jest przy pomocy instytucji przywrócenia terminu, uregulowanej w art. 86 i 87 ppsa. W świetle postanowień zawartych w tych przepisach, uchybiony termin należy przywrócić, jeżeli zostaną łącznie spełnione następujące przesłanki, a mianowicie: po pierwsze; strona wystąpi z wnioskiem o przywrócenie terminu, po drugie; wniosek ten zostanie wniesiony w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu, po trzecie; jednocześnie z wniesieniem wniosku zostanie dopełniona czynność dla której termin był określony, po czwarte; we wniosku zostaną uprawdopodobnione okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu, po piąte; uchybienie terminu powoduje dla strony ujemne skutki w zakresie postępowania sądowego.
Stosownie zaś do art. 88 ppsa, spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.
W badanej sprawie jako przyczynę uchybienia terminu wskazano niemożność odebrania przesyłki, z powodu pobytu skarżących w Sanatorium w C. w terminie od 21 VII 2020 r. do 11 VIII 2020 r. W konsekwencji nie ulega wątpliwości, że wskazana we wniosku przyczyna uchybienia terminu ustała z dniem 11 VIII 2020r. Od tego też dnia rozpoczął swój bieg siedmiodniowy termin na skuteczne złożenie przez skarżących wniosku o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi. Siedmiodniowy termin na skuteczne złożenie wniosku o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi upływał więc skarżącym w dniu 18 VIII 2020 r. Wniosek o przywrócenie terminu złożono zaś w dniu 19 VIII 2020 r. Z powyższego wynika, że siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu nie został dochowany.
Z tych przyczyn Sąd orzekł na zasadzie art. 88 ppsa.