Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 3 września 2020 r., sygn. akt II SA/Wr 335/20

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 3 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Wydziale II wniosku J. D. i D. D. o przywrócenie terminu do usunięcia braków formalnych skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi J. D. i D. D. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] maja 2020 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia budynku gospodarczego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić wniosek o przywrócenie terminu.

Uzasadnienie

Skargą z 12 VI 2020 r. J. D. i D. D. zaskarżyli decyzję Wojewody D. z [...] V 2020 roku (Nr [...]) w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia budynku gospodarczego.

W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 16 VII 2020 r. skarżących wezwano do uzupełnienia w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi braków formalnych pisma, poprzez podanie ich numerów PESEL.

Wezwania skierowane do skarżących zostały doręczone w trybie awizo ze skutkiem na dzień 10 VIII 2020 r. (akta sądowe, k. 35, 36).

Skarżący w dniu 19 VIII 2020 r. wnieśli do Sądu pismo, w którym wskazali swoje numery PESEL jednocześnie wnosząc o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi ze względu na przebywanie w okresie 21 VII - 11 VIII 2020 roku w sanatorium, na dowód czego załączono do pisma kopie kart informacyjnych z pobytu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z regułą zawartą w art. 85 ustawy z dnia 30 VIII 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.) - zwanej dalej "ppsa" - czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.

Usunięcie ujemnych następstw procesowych wynikłych na skutek uchybienia terminu możliwie jest przy pomocy instytucji przywrócenia terminu, uregulowanej w art. 86 i 87 ppsa. W świetle postanowień zawartych w tych przepisach, uchybiony termin należy przywrócić, jeżeli zostaną łącznie spełnione następujące przesłanki, a mianowicie: po pierwsze; strona wystąpi z wnioskiem o przywrócenie terminu, po drugie; wniosek ten zostanie wniesiony w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu, po trzecie; jednocześnie z wniesieniem wniosku zostanie dopełniona czynność dla której termin był określony, po czwarte; we wniosku zostaną uprawdopodobnione okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu, po piąte; uchybienie terminu powoduje dla strony ujemne skutki w zakresie postępowania sądowego.

Stosownie zaś do art. 88 ppsa, spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

W badanej sprawie jako przyczynę uchybienia terminu wskazano niemożność odebrania przesyłki, z powodu pobytu skarżących w Sanatorium w C. w terminie od 21 VII 2020 r. do 11 VIII 2020 r. W konsekwencji nie ulega wątpliwości, że wskazana we wniosku przyczyna uchybienia terminu ustała z dniem 11 VIII 2020r. Od tego też dnia rozpoczął swój bieg siedmiodniowy termin na skuteczne złożenie przez skarżących wniosku o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi. Siedmiodniowy termin na skuteczne złożenie wniosku o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi upływał więc skarżącym w dniu 18 VIII 2020 r. Wniosek o przywrócenie terminu złożono zaś w dniu 19 VIII 2020 r. Z powyższego wynika, że siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu nie został dochowany.

Z tych przyczyn Sąd orzekł na zasadzie art. 88 ppsa.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 czerwca 2021 r., dokument z 29 grudnia 2020 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.