Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 29 sierpnia 2023 r., sygn. akt II SA/Wr 468/22

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
Sędzia WSA Władysław Kulon przewodniczący
Rozpoznanie
w Wydziale II w dniu 29 sierpnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku B. K. o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu poprzez podanie numeru PESEL
Sprawa
w sprawie ze sprzeciwu B. K. od decyzji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie nakazu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem robót budowlanych

Teza

Brak wskazania przyczyny uchybienia terminu do dokonania czynności w postępowaniu sądowym czyni wniosek o przywrócenie terminu niedopuszczalnym. W związku z powyższym należało odrzucić wniosek o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu jako niedopuszczalny z mocy ustawy, bowiem brak jest przesłanki, o której mowa art. 87 § 1 P.p.s.a., tj. podania przyczyny uchybienia terminu. Ponadto, omyłkowe niepodanie numeru PESEL w piśmie wysłanym w trakcie biegu terminu do uzupełnienia tego braku formalnego sprzeciwu nie daje podstawy do uznania, że skarżący wykonał zarządzenie wzywające do uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu poprzez podanie numeru PESEL w terminie. Dokonywanie innych czynności w trakcie biegu terminu do uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu jak i dzień po pozwala na stwierdzenie, że nie było żadnych przeszkód, aby braki formalne uzupełnić w terminie.

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić wniosek.

Uzasadnienie

Przepisy art. 86 i art. 87 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; zwana dalej "P.p.s.a.") przewidują możliwość przywrócenia terminu do dokonania czynności w postępowaniu sądowym, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki: jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu (art. 86 § 1 P.p.s.a.); przywrócenie terminu nie jest dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie powoduje dla strony ujemnych skutków w zakresie postępowania sądowego (art. 86 § 2 P.p.s.a.); pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu (art. 87 § 1 P.p.s.a.); w piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (art. 87 § 2 P.p.s.a.); równocześnie z wnioskiem strona dokona czynności, której nie dokonała w terminie (art. 87 § 4 P.p.s.a.). Zgodnie zaś z art. 88 P.p.s.a., spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

Z tym ostatnim przypadkiem mamy do czynienia w rozpoznawanej sprawie. Jak wynika z akt sądowych, w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II z dnia 28 czerwca 2022 r. wezwano stronę skarżącą do uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu poprzez podanie numeru PESEL, w terminie 7 dni pod rygorem jego odrzucenia. Odpis powyższego zarządzenia doręczono skarżącemu w dniu 5 lipca 2022 r. Ze zwrotnego potwierdzenia jego odbioru wynika natomiast, że przesyłkę odebrał skarżący osobiście. Zakreślony termin siedmiodniowy do uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu upłynął zatem w dniu 12 lipca 2023 r. Skarżący podał numer PESEL dopiero w dniu 1 sierpnia 2022 r. (data stempla pocztowego na kopercie zawierającej pierwsze pismo z dnia 29 lipca 2022 r., w którym podano numer PESEL). Istotną okolicznością w sprawie jest jednak fakt, że w dniu 7 i 13 lipca 2022 r. skarżący nadał odpowiednio pismo z dnia 6 i 12 lipca 2023 r. Powyższe okoliczności sprawy niezaprzeczalnie wskazują, że skarżący mógł dokonać czynności w postępowaniu sądowym w postaci uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu w zakreślonym siedmiodniowym terminie, tj. do dnia 12 lipca 2023 r. Potwierdza to zresztą sam skarżący, wnosząc o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu poprzez podanie numeru PESEL (pismo z dnia 25 października 2022 r.) w dniu 29 lipca 2022 r. omyłkowo niepodanego dnia 6 lipca 2022 r. Zdaniem Sądu, brak wskazania przyczyny uchybienia terminu do dokonania czynności w postępowaniu sądowym czyni wniosek o przywrócenie terminu niedopuszczalnym.

W związku z powyższym należało odrzucić wniosek o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu jako niedopuszczalny z mocy ustawy, bowiem brak jest przesłanki, o której mowa art. 87 § 1 P.p.s.a., tj. podania przyczyny uchybienia terminu. Ponadto, omyłkowe niepodanie numeru PESEL w piśmie wysłanym w trakcie biegu terminu do uzupełnienia tego braku formalnego sprzeciwu nie daje podstawy do uznania, że skarżący wykonał zarządzenie wzywające do uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu poprzez podanie numeru PESEL w terminie. Dokonywanie innych czynności w trakcie biegu terminu do uzupełnienia braków formalnych sprzeciwu jak i dzień po pozwala na stwierdzenie, że nie było żadnych przeszkód, aby braki formalne uzupełnić w terminie.

Stąd orzeczono na podstawie art. 88 P.p.s.a. jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 września 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.