Uzasadnienie
Wyrokiem z 15 XII 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę D. W. (dalej jako: skarżąca) na postanowienie D. Wojewódzkiego Inspektora Budowlanego z dnia [...] VIII 2020 r. nr [...] w przedmiocie wstrzymania prowadzenia robót budowlanych.
Wyrok w niniejszej sprawie zapadł na posiedzeniu niejawnym, a odpis sentencji został doręczony pełnomocnikowi skarżącej w dniu 21 XII 2020 r. (akta sądowe – k. 55).
Pismem wniesionym dnia 4 I 2021 r. pełnomocnik skarżącej wniósł o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Wraz z żądaniem przywrócenia terminu złożył również wniosek o sporządzenie uzasadnienia (akta sądowe – k. 63, 64, 65).
Prawomocnym postanowieniem z dnia 25 I 2021 r. tutejszy Sąd odmówił skarżącej przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Stosownie do art. 141 § 2 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm. – dalej jako ustawa p.p.s.a.) uzasadnienie wyroku, w sprawach w których skargę oddalono, sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym.
Wyrok w niniejszej sprawie zapadł na posiedzeniu niejawnym, a odpis sentencji został doręczony pełnomocnikowi skarżącej w dniu 21 XII 2020 r. (akta sądowe – k. 55). Zatem termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku upłynął w dniu 28 XII 2020 r.
Tym samym, wniosek z 4 I 2021 r. o sporządzenie uzasadnienia wyroku jest wnioskiem wniesionym po upływie ustawowego terminu, który nie został skarżącemu przywrócony, a w świetle art. 85 ustawy p.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.
Wobec powyższego, na podstawie art. 141 § 2 i 3 ustawy p.p.s.a., Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia