Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 10

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 4 kwietnia 2023 r., sygn. akt II SA/Wr 550/21

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
Sędzia WSA Władysław Kulon przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 4 kwietnia 2023 r. w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym zażalenia B. N. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 listopada 2022 r. sygn. akt II SA/Wr 550/21 o odrzuceniu zażalenia
Sprawa
w sprawie ze skargi B. N. na postanowienie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu z dnia [...] 2021 r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości opłaty legalizacyjnej

Sentencja

postanawia:

  1. I. odrzucić zażalenie; II. zwrócić stronie skarżącej uiszczony wpis sądowy od zażalenia w kwocie 100 zł (słownie: sto złotych).

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 194 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; zwana dalej "P.p.s.a.") na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego (w przypadkach przewidzianych tą ustawą) przysługuje zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia (§ 2).

W niniejszej sprawie odpis zaskarżonego postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 listopada 2022 r. sygn. akt II SA/Wr 550/21 dwukrotnie awizowano stronie skarżącej w dniach 8 i 16 grudnia 2022 r. pod wskazany w skardze adres, lecz przesyłka nie została skutecznie podjęta przez stronę. Zakreślony termin siedmiodniowy do wniesienia zażalenia na powyższe postanowienie upłynął w dniu 29 grudnia 2022 r. Zgodnie bowiem z art. 73 § 1 P.p.s.a. w razie niemożności doręczenia pisma w sposób przewidziany w art. 65-72, pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe albo w urzędzie gminy, dokonując jednocześnie zawiadomienia określonego w § 2. Zawiadomienie o złożeniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe (art. 73 § 2).

W przypadku niepodjęcia pisma w terminie, o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od dnia pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy (art. 73 § 3). Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1 (art. 73 § 4). Zgodnie z powyższymi przepisami należało przyjąć, że zakwestionowane postanowienie zostało doręczone stronie skarżącej w dniu 22 grudnia 2022 r. Pomimo prawidłowego doręczenia odpisu postanowienia strona skarżąca wniosła zażalenie, uiszczając w tym samym dniu kwotę 100 zł tytułem opłaty od zażalenia, dopiero w dniu 30 stycznia 2023 r. (data stempla pocztowego na kopercie), a zatem po terminie. Zgodnie zaś z art. 197 § 2 w związku z art. 178 i art. 194 § 2 P.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu.

Ponadto należy zauważyć, że zażalenie, aby mogło być skutecznie wniesione, powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia (art. 194 § 3 P.p.s.a.). Zgodnie z art. 46 § 1 pkt 4 P.p.s.a., każde pismo strony powinno zawierać podpis strony. Zgodnie zaś z art. 47 § 1 P.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Usunięcie braków formalnych zażalenia w powyższym zakresie następuje w trybie art. 49 § 1 P.p.s.a., który stanowi, że jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Jeżeli pismem tym jest zażalenie, przewodniczący wzywa stronę do jego uzupełnienia lub poprawienia w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia zażalenia. Wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie (art. 178 w związku z art. 197 § 2 P.p.s.a.). W rozpatrywanej sprawie zarządzeniem z dnia 3 lutego 2023 r. wezwano stronę skarżącą do usunięcia braków formalnych zażalenia poprzez jego podpisanie oraz nadesłanie 8 odpisów zażalenia – w terminie 7 dni pod rygorem jego odrzucenia. Odpis powyższego wezwania dwukrotnie awizowano stronie skarżącej w dniach 20 i 28 lutego 2023 r. pod wskazany w skardze adres, lecz przesyłka nie została skutecznie podjęta przez stronę. Zakreślony termin siedmiodniowy do usunięcia braków formalnych zażalenia upłynął w dniu 14 marca 2023 r. Zgodnie bowiem z powołanymi wyżej przepisami art. 73 § 1, § 2, § 3 i § 4 P.p.s.a., należało przyjąć, że wezwanie zostało doręczone stronie skarżącej w dniu 7 marca 2023 r. Pomimo prawidłowego doręczenia wezwania strona nie usunęła braków formalnych zażalenia.

Z tych względów orzeczono jak w punkcie pierwszym sentencji na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 P.p.s.a.

Orzeczenie z punktu drugiego sentencji niniejszego postanowienia znajduje swoje oparcie w przepisie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a., zgodnie z którym sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego do dnia rozpoczęcia rozprawy.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 19 października 2023 r., dokument z 27 lipca 2023 r., dokument z 30 maja 2023 r., dokument z 21 listopada 2022 r., dokument z 14 lipca 2022 r., dokument z 10 lutego 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.