Uzasadnienie
Zgodnie z art. 194 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.; zwana dalej "P.p.s.a.") zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia. Zgodnie z art. 47 § 1 P.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Usunięcie braków formalnych skargi w powyższym zakresie następuje w trybie art. 49 § 1 P.p.s.a., który stanowi, że jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Jeżeli pismem tym jest zażalenie, przewodniczący wzywa stronę do jego uzupełnienia lub poprawienia w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia zażalenia. Wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie (art. 178 w związku z art. 197 § 2 P.p.s.a.).
W rozpatrywanej sprawie zarządzeniem z dnia 24 stycznia 2018 r. wezwano skarżącą do usunięcia braków formalnych zażalenia na postanowienie z dnia 16 stycznia 2018 r. poprzez złożenie 2 egzemplarzy odpisu zażalenia oraz wskazanie na piśmie, czy wnosi o uchylenie czy zmianę zaskarżonego postanowienia wraz z 3 odpisami pisma – w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia zażalenia. Odpis powyższego zarządzenia doręczono skarżącej w dniu 1 lutego 2018 r. Ze zwrotnego potwierdzenia jego odbioru wynika, że przesyłkę odebrał pełnomocnik pocztowy. Zakreślony termin siedmiodniowy do usunięcia braków formalnych zażalenia upłynął w dniu 8 lutego 2017 r. Mimo prawidłowego doręczenia wezwania i precyzyjnego określenia sposobu usunięcia braków formalnych zażalenia, skarżąca wprawdzie nadesłała pismo z dnia 22 stycznia 2018 r., zatytułowane "zażalenie na postanowienie o odrzuceniu skargi", ale nie można stwierdzić, że wezwanie zostało wykonane.
Przede wszystkim skarżąca postanowiła usunąć braki zażalenia na swój sposób, tj. nadesłała nowe zażalenie uzupełnione o oświadczenie, że wnosi o uchylenie zaskarżonego postanowienia. Ponadto, nadesłała jedynie dwa odpisy pisma, a z wezwania z dnia 24 stycznia 2018 r. jednoznacznie wynika, że miała nadesłać trzy odpisy. Brak odpisów dla wszystkich stron postępowania uniemożliwia nadanie zażalenia dalszego biegu. Z tych względów orzeczono jak w punkcie pierwszym sentencji na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 P.p.s.a.
Podstawę orzeczenia w punkcie drugim stanowi art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a., zgodnie z którym sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego.