Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 4

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 3 listopada 2014 r., sygn. akt II SA/Wr 881/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 3 listopada 2014 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi D. i M.W., J.W. i M.W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Zarządzeniem z dnia 27 grudnia 2012 r. Przewodniczący Wydziału II w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu wezwał stronę skarżącą w osobach – D.W., M.W., J.W., M.W. - do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania - w kwocie 200 zł, stosownie do § 2 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193 ze zm.) - w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi.

Odpisy powyższego zarządzenia doręczono skarżącym w dniu 25 stycznia 2013 r.. Ze zwrotnego potwierdzenia ich odbioru wynika, że D.W. odebrała przesyłki osobiście. Zakreślony termin siedmiodniowy do uiszczenia opłaty upłynął w dniu 1 lutego 2013 r.. Powyższa opłata nie została uiszczona.

W dniu 28 stycznia 2013 r. D. i M.W. złożyli wniosek o przyznanie prawa pomocy, po rozpoznaniu którego Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu postanowieniem z dnia 23 czerwca 2014 r. odmówił przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. Po rozpoznaniu zaś w dniu 2 września 2014 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia D.W. i M.W. na powyższe postanowienie Naczelny Sąd Administracyjny postanowił oddalić zażalenie (sygn. akt II OZ 836/14).

W wykonaniu prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II z dnia 27 grudnia 2012 r. ponownie wezwano stronę skarżącą w osobach – D.W., M.W. - do uiszczenia wpisu sądowego od skargi - w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi.

Odpisy powyższego zarządzenia doręczono skarżącym w dniu 3 października 2014 r.. Ze zwrotnego potwierdzenia ich odbioru wynika, że D.W. odebrała przesyłki osobiście. Zakreślony termin siedmiodniowy do uiszczenia opłaty upłynął w dniu 10 października 2014 r.. Powyższa opłata nie została również i w tym terminie uiszczona.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "u.p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem tym, co wprost wynika z § 2 art. 230, jest w szczególności skarga.

Stosownie do treści art. 220 § 1 u.p.p.s.a. sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Po myśli § 3 art. 220 u.p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

W rozpatrywanej sprawie pomimo prawidłowego doręczenia wezwań do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, skarżący nie opłacili jej.

Uwzględniając powyższe, skargę należało odrzucić po myśli art. 220 § 3 u.p.p.s.a..

Z tych względów orzeczono jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 23 czerwca 2014 r., dokument z 1 marca 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.