Uzasadnienie
K. N. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na bezczynność Prezesa Sądu Okręgowego w sprawie udostępnienia informacji publicznej.
Postanowieniem z dnia 5 stycznia 2021 r., sygn. II SPP/Gd 139/20, przyznano skarżącemu prawo pomocy w zakresie całkowitym przez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.
Wyrokiem z dnia 17 marca 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę po rozpoznaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym. Odpis sentencji wyroku został doręczony pełnomocnikowi skarżącego adwokatowi D. M. w dniu 6 kwietnia 2021 r. (vide: k. 36 akt sądowych).
Pismem z dnia 14 kwietnia 2021 r. pełnomocnik skarżącego wystąpił z wnioskiem o doręczenie odpis wyroku w raz z uzasadnieniem.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 139 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.), dalej jako p.p.s.a, odpis sentencji wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym doręcza się stronom, jeżeli uzasadnienia wyroku nie sporządza się z urzędu. Wyrok wydany na posiedzeniu niejawnym, podlega niezwłocznie publicznemu udostępnieniu w sekretariacie sądu, przez okres czternastu dni (§ 5).
Zgodnie z art. 141 § 2 zd. 1 p.p.s.a., w sprawach, w których skargę oddalono uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. W myśl art. 141 § 3 p.p.s.a. odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym.
W niniejszej sprawie odpis sentencji wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym, wyznaczonym na podstawie art. 119 pkt 4 p.p.s.a., został doręczony pełnomocnikowi skarżącego w dniu 6 kwietnia 2021 r., zatem 7-dniowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku upłynął w dniu 13 kwietnia 2021 r. Jak wynika z akt sprawy, pełnomocnik skarżącego złożył wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku drogą pocztową nadając go w placówce pocztowej w dniu 14 kwietnia 2021 r., a więc z przekroczeniem ustawowego terminu, o którym mowa w art. 141 § 2 zd. 1 p.p.s.a.
Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 141 § 2 zd. 1 oraz § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.