Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 30 września 2020 r., sygn. akt II SAB/Gd 43/20: zobowiązał Prezesa Sądu Rejonowego do rozpatrzenia wniosku R. S. z dnia 2 kwietnia 2020 r. o udostępnienie informacji publicznej w terminie 14 dni od dnia zwrotu akt administracyjnych wraz z wyrokiem ze stwierdzeniem jego prawomocności (punkt 1 wyroku), stwierdził, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa (punkt 2 wyroku) oraz oddalił wniosek o przyznanie skarżącemu sumy pieniężnej (punkt 3 wyroku).
Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi skarżącego w dniu 19 października 2020 r.
W piśmie z dnia 18 listopada 2020 r. pełnomocnik skarżącego wniosła skargę kasacyjną od wydanego w niniejszej sprawie wyroku.
Zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału z dnia 5 marca 2021 r. wezwano pełnomocnika skarżącego do usunięcia, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej, braków formalnych skargi kasacyjnej przez złożenie wniosku o rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie lub oświadczenia o zrzeczeniu się rozprawy wraz z odpisem tego pisma celem doręczenia pełnomocnikowi organu.
Zgodnie bowiem z treścią art. 176 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) – zwanej dalej p.p.s.a., skarga kasacyjna powinna zawierać: 1) oznaczenie zaskarżonego orzeczenia ze wskazaniem czy jest ono zaskarżone w całości, czy w części;
- 2) przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie;
- 3) wniosek o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia lub zmiany. Ponadto, przepis art. 176 § 2 p.p.s.a. wskazuje, że poza wymaganiami, o których mowa w § 1, skarga kasacyjna powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma strony oraz zawierać wniosek o jej rozpoznanie na rozprawie albo oświadczenie o zrzeczeniu się rozprawy. Stosowanie zaś do treści art. 47 § 1 p.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sprawy.
Powyższe wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 24 marca 2021 r. a tym samym termin na jego wykonanie upływał w dniu 31 marca 2021 r.
Z akt sprawy wynika jednakże, że w terminie tym nie uzupełniono braków formalnych skargi kasacyjnej.
Zgodnie zaś z treścią art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Mając na uwadze powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, orzekł o odrzuceniu skargi kasacyjnej wniesionej przez R. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 30 września 2020 r., sygn. akt II SAB/Gd 43/20.