Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 6 lutego 2024 r., sygn. akt II SAB/Gd 94/23

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia WSA Jolanta Górska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 6 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M. B. na bezczynność Wojewody Pomorskiego w sprawie zasiłku rodzinnego postanawia

Sentencja

  1. 1. odrzucić skargę kasacyjną Wojewody Pomorskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 listopada 2023 r. sygn. akt II SAB/Gd 94/23,
  2. 2. zwrócić Wojewodzie Pomorskiemu uiszczony wpis sądowy od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł (sto złotych).

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 listopada 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uwzględnił skargę M. B. na bezczynność Wojewody Pomorskiego w sprawie zasiłku rodzinnego.

Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczony został pełnomocnikowi organu w dniu 12 grudnia 2023 r.

W dniu 12 stycznia 2024 r. pełnomocnik organu wniósł skargę kasacyjną od powyższego wyroku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Skargę kasacyjną od wydanego w tej sprawie wyroku należało odrzucić z powodu wniesienia jej z uchybieniem ustawowego terminu.

Zgodnie z art. 173 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.) – zwanej dalej p.p.s.a., od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Skargę kasacyjną może wnieść strona, prokurator lub Rzecznik Praw Obywatelskich po doręczeniu im odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Zgodnie z art. 177 § 1 p.p.s.a., skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

W niniejszej sprawie odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczony został pełnomocnikowi organu w dniu 12 grudnia 2023 r. Trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął z dniem 11 stycznia 2024 r. Skarga kasacyjna wniesiona została natomiast w dniu 12 stycznia 2024 r., a zatem dzień po upływie ustawowego terminu.

Stosownie do art. 178 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Mając powyższe na uwadze Sąd na podstawie art. 177 § 1 w zw. z art. 178 p.p.s.a. odrzucił skargę kasacyjną w tej sprawie.

Na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a. Sąd orzekł o zwrocie uiszczonego wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 22 listopada 2023 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.