Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. akt II SAB/Go 125/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim odrzucił skargę "[...]" sp. z o.o. na bezczynność Rady Miasta w przedmiocie udostępnienia usług organizacji komunikacji publicznej. Postanowienie to strona skarżąca odebrała w dniu 5 grudnia 2023 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 38 akt sprawy).
Pismem z dnia [...] grudnia 2023 r. zatytułowanym "ZAŻALENIE" strona skarżąca zaskarżyła ww. postanowienie.
Zarządzeniem z 15 grudnia 2023 r. ww. pismo zostało uznane jako skarga kasacyjna na postanowienie Sądu z 29 listopada 2023 r.
Natomiast w dniu 8 stycznia 2024 r. do Sądu wpłynęła skarga kasacyjna "[...]" sp. z o.o. z [...] stycznia 2024 r. podpisana przez profesjonalnego pełnomocnika.
Postanowieniem z 10 stycznia 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim odrzucił skargę kasacyjną skarżącej (pismo zatytułowane "Zażalenie"), która wpłynęła do tego Sądu 12 grudnia 2023 r. z uwagi na to, że nie została sporządzona przez profesjonalnego pełnomocnika. Jednocześnie Sąd wyjaśnił, że skardze kasacyjnej z [...] stycznia 2024 r. zostanie nadany odrębny bieg.
Zarządzeniem z 10 stycznia 2024 r. Sąd wezwał pełnomocnika skarżącej do usunięcia braków formalnych skargi kasacyjnej z dnia [...] stycznia 2024 r. przez a) wskazanie, czy orzeczenie zaskarżone jest w całości, czy w części;
b) przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie; c) złożenie wniosku o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia lub zmiany; d) złożenie wniosku o rozpoznanie sprawy na rozprawie albo oświadczenia o zrzeczeniu się rozprawy; e) wskazanie stron postępowania i ich pełnomocników; f) złożenie odpisu pisma uzupełniającego, własnoręcznie podpisanego lub poświadczonego za zgodność z oryginałem - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej (art. 178 p.p.s.a.).
Pismem z [...] stycznia 2024 r. pełnomocnik skarżącej uzupełnił braki skargi kasacyjnej.
Postanowieniem z dnia 16 kwietnia 2024 r. (III OSK 621/24) Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną z dnia [...] stycznia 2024 r. z uwagi na to, że była ona niedopuszczalna w dniu wniesienia, bo nie przytoczono w niej podstaw kasacyjnych i nie zawarto ich uzasadnienia. Tego rodzaju braki nie podlegają uzupełnieniu.
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził ponadto, że pismo z dnia [...] stycznia 2024 r. zatytułowane "Usunięcie braków formalnych skargi kasacyjnej od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim" stanowi nową skargę kasacyjną, złożoną jednak po terminie, który upływał 4 stycznia 2024 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Skargę kasacyjną należało odrzucić.
Jedną z przesłanek prawidłowego złożenia środka zaskarżenia, od której zaistnienia uzależnione jest jego merytoryczne rozpatrzenie, pozostaje dochowanie ustanowionych przez prawodawcę terminów wyznaczonych dla poszczególnych czynności procesowych. Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm. – w skrócie: "p.p.s.a.") skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
Stosownie do art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po terminie lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej wynosi trzydzieści dni od daty doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Termin ten rozpoczyna bieg w dacie doręczenia legitymowanemu podmiotowi odpisu wyroku z uzasadnieniem.
W analizowanej sprawie termin do wniesienia skargi kasacyjnej rozpoczął bieg w dniu 6 grudnia 2023 r. i upłynął w dniu 4 stycznia 2024 r.
Wobec powyższego wniesiona przez pełnomocnika strony skarżącej po terminie (22 stycznia 2024 r. – k. 181-182 akt sprawy) skarga kasacyjna podlegała odrzuceniu w oparciu o art. 178 w zw. z art. 177 § 1 p.p.s.a.