Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp.z 19 czerwca 2024 r., sygn. akt II SAB/Go 125/23

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim
Skład
Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 19 czerwca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej [...] sp. z o.o. w [...
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. akt II SAB/Go 125/23
Sprawa
w sprawie ze skargi [...] sp. z o.o. w [...] na bezczynność Rady Miasta [...] w przedmiocie udostępnienia usług organizacji komunikacji publicznej

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. akt II SAB/Go 125/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim odrzucił skargę "[...]" sp. z o.o. na bezczynność Rady Miasta w przedmiocie udostępnienia usług organizacji komunikacji publicznej. Postanowienie to strona skarżąca odebrała w dniu 5 grudnia 2023 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 38 akt sprawy).

Pismem z dnia [...] grudnia 2023 r. zatytułowanym "ZAŻALENIE" strona skarżąca zaskarżyła ww. postanowienie.

Zarządzeniem z 15 grudnia 2023 r. ww. pismo zostało uznane jako skarga kasacyjna na postanowienie Sądu z 29 listopada 2023 r.

Natomiast w dniu 8 stycznia 2024 r. do Sądu wpłynęła skarga kasacyjna "[...]" sp. z o.o. z [...] stycznia 2024 r. podpisana przez profesjonalnego pełnomocnika.

Postanowieniem z 10 stycznia 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim odrzucił skargę kasacyjną skarżącej (pismo zatytułowane "Zażalenie"), która wpłynęła do tego Sądu 12 grudnia 2023 r. z uwagi na to, że nie została sporządzona przez profesjonalnego pełnomocnika. Jednocześnie Sąd wyjaśnił, że skardze kasacyjnej z [...] stycznia 2024 r. zostanie nadany odrębny bieg.

Zarządzeniem z 10 stycznia 2024 r. Sąd wezwał pełnomocnika skarżącej do usunięcia braków formalnych skargi kasacyjnej z dnia [...] stycznia 2024 r. przez a) wskazanie, czy orzeczenie zaskarżone jest w całości, czy w części;

b) przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie; c) złożenie wniosku o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia lub zmiany; d) złożenie wniosku o rozpoznanie sprawy na rozprawie albo oświadczenia o zrzeczeniu się rozprawy; e) wskazanie stron postępowania i ich pełnomocników; f) złożenie odpisu pisma uzupełniającego, własnoręcznie podpisanego lub poświadczonego za zgodność z oryginałem - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej (art. 178 p.p.s.a.).

Pismem z [...] stycznia 2024 r. pełnomocnik skarżącej uzupełnił braki skargi kasacyjnej.

Postanowieniem z dnia 16 kwietnia 2024 r. (III OSK 621/24) Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną z dnia [...] stycznia 2024 r. z uwagi na to, że była ona niedopuszczalna w dniu wniesienia, bo nie przytoczono w niej podstaw kasacyjnych i nie zawarto ich uzasadnienia. Tego rodzaju braki nie podlegają uzupełnieniu.

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził ponadto, że pismo z dnia [...] stycznia 2024 r. zatytułowane "Usunięcie braków formalnych skargi kasacyjnej od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim" stanowi nową skargę kasacyjną, złożoną jednak po terminie, który upływał 4 stycznia 2024 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Skargę kasacyjną należało odrzucić.

Jedną z przesłanek prawidłowego złożenia środka zaskarżenia, od której zaistnienia uzależnione jest jego merytoryczne rozpatrzenie, pozostaje dochowanie ustanowionych przez prawodawcę terminów wyznaczonych dla poszczególnych czynności procesowych. Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm. – w skrócie: "p.p.s.a.") skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

Stosownie do art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po terminie lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej wynosi trzydzieści dni od daty doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Termin ten rozpoczyna bieg w dacie doręczenia legitymowanemu podmiotowi odpisu wyroku z uzasadnieniem.

W analizowanej sprawie termin do wniesienia skargi kasacyjnej rozpoczął bieg w dniu 6 grudnia 2023 r. i upłynął w dniu 4 stycznia 2024 r.

Wobec powyższego wniesiona przez pełnomocnika strony skarżącej po terminie (22 stycznia 2024 r. – k. 181-182 akt sprawy) skarga kasacyjna podlegała odrzuceniu w oparciu o art. 178 w zw. z art. 177 § 1 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 10 stycznia 2024 r., dokument z 29 listopada 2023 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.