Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem, wydanym na posiedzenie niejawnym w dniu 29 sierpnia 2018 r., oddalił skargę A. F. na bezczynność Inspektor Sanitarny w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej. Odpis sentencji ww. wyroku doręczono skarżącej w dniu 4 września 2018 r.
W piśmie z dnia 9 września 2018 r. (skarżąca omyłkowo podając datę, napisała: "9/12/2018 r."), nadanym na poczcie w dniu 12 września 2018 r., skarżąca złożyła wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku zapadłego w sądzie w dniu 29 sierpnia 2018 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uznał, co następuje:
Wniosek skarżącej nie zasługuje na uwzględnienie.
Stosownie bowiem do treści art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302); zwanej dalej: "p.p.s.a.", w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie czternastu dni od dnia zgłoszenia wniosku. Na podstawie art. 141 § 3 p.p.s.a. odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym.
Z akt sprawy wynika, że w dniu 4 września 2018 r. prawidłowo doręczono skarżącej odpis sentencji ww. wyroku wraz z pouczeniem o treści art. 141 § 2 p.p.s.a. – pkt 1 pouczenia. Ponadto wskazano w tym pouczeniu, że złożenie w terminie przedmiotowego wniosku (o sporządzenie uzasadnienia wyroku) jest warunkiem wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wniosek złożony po upływie 7 dni jest bezskuteczny (nie wywołuje skutków prawnych) – pkt 2 pouczenia.
W rozpoznawanej sprawie siedmiodniowy termin na złożenie wniosku upłynął bezskutecznie w dniu 11 września 2018 r. Wobec powyższego stwierdzić należy, że wniosek złożony w dniu 12 września 2018 r., został wniesiony po upływie terminu. Siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku oddalającego skargę jest terminem ustawowym, a takie terminy nie mogą być ani przedłużane, ani skracane. Złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku po terminie, skutkuje odmową jego sporządzenia przez sąd.
Z tych względów, na podstawie art. 141 § 3 p.p.s.a., Sąd postanowił, jak w sentencji.