Uzasadnienie
U Z AS D N I E N I E
Zgodnie z treścią art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.), skarga, od której pomimo wezwania sądu, nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
M. M.k wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w W. w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 8 października 2014 r. dotyczącego M. G. – Nr IPN [...].
W związku z powyższym Przewodnicząca Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zarządzeniem z dnia 17 lutego 2015 r. wezwała skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego, informując jednocześnie, że niewykonanie tego zarządzenia w terminie 7 dni spowoduje odrzucenie skargi. W odpowiedzi na zarządzenie skarżący wniósł wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych. Postanowieniem z dnia 8 czerwca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przyznania skarżącemu prawa pomocy w żądanym zakresie. Wobec uprawomocnienia się ww. postanowienia skarżący został wezwany w dniu 27 lipca 2015 r. do wpłacenia, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, kwoty należnego wpisu sądowego.
Ww. wezwanie zostało doręczone skarżącemu 6 sierpnia 2015 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach sprawy), stąd termin do uiszczenia wpisu upłynął 13 sierpnia 2015 r. Jednakże skarżący w zakreślonym terminie wpisu sądowego nie uiścił a konsekwencją nieuiszczenia wpisu na wezwanie Sądu jest obligatoryjne odrzucenie skargi przez Sąd.
Wobec powyższego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 powołanej ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.