Uzasadnienie
W. S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na przewlekłość Wójta Gminy K. w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 3 września 2015 r., o udostępnienie informacji publicznej.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącej Wydziału II z dnia 17 grudnia 2015 r., (k-13) skarżący pismem z dnia 17 grudnia 2015 r., (k-15) został wezwany do uiszczenia wpisu od skargi w terminie 7 dni od doręczenia wezwania, pod rygorem jej odrzucenia (art. 220 § 1 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U z 2012 r., poz. 270). W terminie otwartym dla uiszczenia wpisu skarżący złożył do Sądu wniosek o przyznanie prawa pomocy, który postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 lutego 2016 r., został rozpoznany odmownie (k-39). Kolejnym wezwaniem Przewodniczącego Wydziału II z dnia 10 czerwca 2016 r., (k-51) skarżący został zobowiązany do wykonania prawomocnego wezwania uiszczenia wpisu od skargi z dnia 17 grudnia 2015 r. (k-51).
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wezwania wynika, że zostało ono doręczone skarżącemu w dniu 17 czerwca 2016 r. (k-53), a zatem termin do uiszczenia wpisu upłynął 24 czerwca 2016 r. Wskazać należy, że z treści notatki oddziału finansowo – budżetowego z dnia 15 lipca 2016 r., wynika, że skarżący nie uiścił wpisu od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje
Stosownie do treści art. 220 § 1 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U z 2012 r., poz. 270 ze zm.) – dalej powołana jako p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata, a skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.
Jak zaznaczone zostało już wcześniej W. S. mimo wezwania Sądu, w wyznaczonym w tym wezwaniu terminie, to jest do dnia 24 czerwca 2016 r., nie uiścił należnego wpisu do czego został zobowiązany wezwaniem z dnia 10 czerwca 2016 r.
Z tych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 powołanej ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.