Uzasadnienie
W. S. pismem z dnia 10 grudnia 2015 r. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wójta Gminy K. w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 19 listopada 2015 r. o udostępnienie informacji publicznej.
Skarżący po otrzymaniu wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 (sto) złotych wniósł o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych oraz ustanowienia pełnomocnika z urzędu.
Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z dnia 17 marca 2016 r. sygn. akt II SAB/Wa 1156/15 odmówił przyznania prawa pomocy.
Pismem z dnia 29 marca 2016 r. skarżący wniósł sprzeciw od postanowienia starszego referendarza sądowego z dnia 17 marca 2016 r.
Postanowieniem z dnia 15 kwietnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.
W wykonaniu zarządzenia z dnia 13 maja 2016 r. pismem z dnia 16 maja 2016 r. skarżący został wezwany do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 15 stycznia 2016 r.
Przesyłka zawierająca wezwanie do uiszczenia wpisu została doręczona w dniu 18 maja 2016 r. (karta 63 akt sprawy). Zatem termin do uiszczenia wpisu sądowego upłynął w dniu 25 maja 2016 r.
Pomimo prawidłowego doręczenia wezwania z dnia 16 maja 2016 r. i upływu wyznaczonego terminu, skarżący nie uiścił wpisu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. – dalej P.p.s.a.), Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania.
Zgodnie zaś z art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
W rozpoznawanej sprawie, wezwanie do uiszczenia wpisu zostało prawidłowo doręczone w dniu 18 maja 2016 r. Skarżący obowiązany był zatem uiścić wpis w wyznaczonym siedmiodniowym terminie, tj. do 25 maja 2016 r. Skarżący w tym terminie wpisu nie uiścił. Skarga nie została zatem opłacona i jako taka jest niedopuszczalna.
Mając na względzie powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a. orzekł, jak w postanowieniu.