Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] maja 2017 r. W.S. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Wójta Gminy [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] kwietnia 2017 r. o udostępnienie informacji publicznej.
Zarządzeniem Zastępcy Przewodniczącego Wydziału II WSA w Warszawie z dnia 26 czerwca 2017 r. sygn. akt II SAB/Wa 300/17 skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od przedmiotowej skargi, w wysokości 100 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
Odpis przedmiotowego zarządzenia skarżący otrzymał w dniu 29 czerwca 2017 r.
Pismem z dnia 06 lipca 2017 r. (07 lipca 2017 r. – data stempla pocztowego), uzupełnionym wnioskiem z dnia 27 lipca 2017 r., skarżący zwrócił się do WSA w Warszawie o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym częściowe zwolnienie od kosztów sądowych poprzez zwolnienie z obowiązku uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 10 sierpnia 2017 r. sygn. akt
II SAB/Wa 300/17 odmówiono W.S. przyznania prawa pomocy w zakresie częściowego zwolnienia od kosztów sądowych poprzez zwolnienie z obowiązku uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Odpis przedmiotowego postanowienia skarżący otrzymał w dniu 14 sierpnia 2017 r.
Pismem z dnia 21 sierpnia 2017 r. skarżący złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprzeciw od przedmiotowego postanowienia referendarza sądowego.
WSA w Warszawie postanowieniem z dnia 11 października 2017 r. sygn. akt
II SAB/Wa 300/17 utrzymał w mocy postanowienie referendarza sądowego z dnia 10 sierpnia 2017 r. sygn. akt II SAB/Wa 300/17.
Odpis przedmiotowego postanowienia skarżący otrzymał w dniu 23 października 2017 r.
Skarżący nie uczynił zadość wezwaniu Sądu i nie uiścił należnego wpisu sądowego od ww. skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
Natomiast zgodnie z art. 220 § 3 ww. ustawy, skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
Z akt rozpoznawanej sprawy wynika, iż przesyłka zawierająca odpis zarządzenia Zastępcy Przewodniczącego Wydziału II WSA w Warszawie z dnia 26 czerwca 2017 r. w sprawie o sygn. akt II SAB/Wa 300/17 o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w przedmiotowej sprawie, została doręczona stronie skarżącej w dniu 29 czerwca 2017 r.
W dniu 07 lipca 2017 r. strona skarżąca zwróciła się do WSA w Warszawie o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym częściowe zwolnienie od kosztów sądowych poprzez zwolnienie z obowiązku uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Zestawiając datę doręczenia odpisu ww. zarządzenia (29 czerwca 2017 r.), z datą złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym częściowe zwolnienie od kosztów sądowych poprzez zwolnienie z obowiązku uiszczenia wpisu sądowego od skargi (07 lipca 2017 r.), stwierdzić należy, że wniosku o przyznanie prawa pomocy został złożony po terminie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, zakreślonego przez Sąd w zarządzeniu z dnia 26 czerwca 2017 r. Ostatni dzień 7-dniowego terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi upłynął z dniem 06 lipca 2017 r.
Skarżący nie uczynił zadość wezwaniu Sądu i nie uiścił należnego wpisu sądowego od skargi.
Mając na względzie powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 58 § 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w sentencji postanowienia.