Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 5 lutego 2013 r., sygn. akt II SAB/Wa 323/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Iwona Dąbrowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 5 lutego 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi kasacyjnej Stowarzyszenia [...] w sprawie ze skargi Stowarzyszenia [...] na bezczynność Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia 18 listopada 2011 r. o udostępnienie informacji publicznej postanawia -odrzucić skargę kasacyjną-
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 października 2012 r. sygn. akt II SAB/Wa 323/12

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 października 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Stowarzyszenia [...] na bezczynność Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia 18 listopada 2011 r. o udostępnienie informacji publicznej.

Pismem z dnia 18 grudnia 2012 r. pełnomocnik Stowarzyszenia [...] złożył skargę kasacyjną od powyższego wyroku. W treści skargi kasacyjnej pełnomocnik skarżącego powołał się na pełnomocnictwo, które zostało przez pełnomocnika wymienione jako załącznik do skargi kasacyjnej, lecz faktycznie nie zostało ono do tej skargi dołączone.

W związku z tym, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, pismem z dnia 4 stycznia 2013 r., wezwał pełnomocnika skarżącego do nadesłania, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej, pełnomocnictwa procesowego do sporządzenia skargi kasacyjnej ewentualnie do występowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Wezwanie to zostało odebrane przez pełnomocnika w dniu 10 stycznia 2013 r.

Przy piśmie z dnia 21 stycznia 2013 r. skarżący nadesłał do Sądu żądane pełnomocnictwo.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.- dalej "P.p.s.a") wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Stosownie do treści art. 34 P.p.s.a. strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Pełnomocnik obowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa (art. 37 § 1 zd. 1 P.p.s.a.).

Na podstawie art. 46 § 3 P.p.s.a. do pisma należy dołączyć pełnomocnictwo, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który przedtem nie złożył pełnomocnictwa. Powyższe wymogi formalne mają, na podstawie art. 176 P.p.s.a., zastosowanie do skargi kasacyjnej.

Brak pełnomocnictwa stanowi zatem brak formalny, który podlega usunięciu w trybie art. 49 w zw. z art. 176 P.p.s.a.

W związku z powyższym, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wezwał pełnomocnika skarżącego do uzupełnienia braków formalnych skargi kasacyjnej poprzez nadesłanie pełnomocnictwa do sporządzenia skargi kasacyjnej ewentualnie do występowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej.

Wezwanie Sądu zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 10 stycznia 2013 r., a zatem termin do uzupełnienia braku formalnego skargi kasacyjnej upływał z dniem 17 stycznia 2013 r. Pełnomocnictwo natomiast zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego w dniu 21 stycznia 2013 r. Stwierdzić zatem należy, że pełnomocnictwo zostało nadesłane po upływie terminu.

Z tych też względów, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 178 P.p.s.a. orzekł jak w postanowieniu.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 18 października 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.