Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 3 października 2019 r., sygn. akt II SAB/Wa 538/19

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Góra - Błaszczykowska
Rozpoznanie
w dniu 3 października 2019 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi [...] na bezczynność [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 4 kwietnia 2019 r. o udostępnienie informacji publicznej postanawia: odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia (...) lipca 2019 r. B. F. (dalej: Skarżąca), wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem organu skargę na bezczynność Wójta Gminy B. w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia (...) kwietnia 2019 r. o udostępnienie informacji publicznej.

Pismem z (...) sierpnia 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wykonując zarządzenie Przewodniczącego Wydziału z 31 lipca 2019 r., wezwał Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Ww. wezwanie Sądu prawidłowo doręczono Skarżącej w dniu 12 sierpnia 2019 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru, k. 26 akt sądowych). Termin do uiszczenia wpisu upłynął 19 sierpnia 2019 r.

Pismem z dnia 21 sierpnia 2019 r. (data nadania: 22 sierpnia 2019 r.) Skarżąca złożyła wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi z dnia (...) lipca 2019 r. i załączyła potwierdzenie uiszczenia wpisu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 27 sierpnia 2019 r. odmówił przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego. Postanowienie z pouczeniem o prawie do wniesienia zażalenia zostało prawidłowo doręczone w dniu 4 września 2019 r. Termin do wniesienia zażalenia upłynął bezskutecznie w dniu 11 września br.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z przepisem art. 220 § 1 zd. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm., zwana dalej: p.p.s.a.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata, w tym opłata, o której mowa w art. 235a.

Przepis art. 220 § 3 p.p.s.a. stanowi natomiast, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.

Skarga wniesiona w niniejszej sprawie podlega opłacie sądowej, którą Skarżąca na wezwanie sądu winna była opłacić.

Wezwanie do uiszczenia wpisu zostało prawidłowo doręczone skarżącej w dniu 12 sierpnia 2019 r., zatem ustawowy termin dla dokonania tej czynności upływał 19 sierpnia 2019 r. Ponieważ w zakreślonym terminie skarżąca nie uiściła wpisu sądowego, skargę należało odrzucić.

Mając na uwadze powołane okoliczności, Sąd działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł o odrzuceniu skargi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 sierpnia 2019 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.