Uzasadnienie
Pismem z dnia (...) lipca 2019 r. B. F. (dalej: Skarżąca), wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem organu skargę na bezczynność Wójta Gminy B. w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia (...) kwietnia 2019 r. o udostępnienie informacji publicznej.
Pismem z (...) sierpnia 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wykonując zarządzenie Przewodniczącego Wydziału z 31 lipca 2019 r., wezwał Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Ww. wezwanie Sądu prawidłowo doręczono Skarżącej w dniu 12 sierpnia 2019 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru, k. 26 akt sądowych). Termin do uiszczenia wpisu upłynął 19 sierpnia 2019 r.
Pismem z dnia 21 sierpnia 2019 r. (data nadania: 22 sierpnia 2019 r.) Skarżąca złożyła wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi z dnia (...) lipca 2019 r. i załączyła potwierdzenie uiszczenia wpisu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 27 sierpnia 2019 r. odmówił przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego. Postanowienie z pouczeniem o prawie do wniesienia zażalenia zostało prawidłowo doręczone w dniu 4 września 2019 r. Termin do wniesienia zażalenia upłynął bezskutecznie w dniu 11 września br.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z przepisem art. 220 § 1 zd. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm., zwana dalej: p.p.s.a.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata, w tym opłata, o której mowa w art. 235a.
Przepis art. 220 § 3 p.p.s.a. stanowi natomiast, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.
Skarga wniesiona w niniejszej sprawie podlega opłacie sądowej, którą Skarżąca na wezwanie sądu winna była opłacić.
Wezwanie do uiszczenia wpisu zostało prawidłowo doręczone skarżącej w dniu 12 sierpnia 2019 r., zatem ustawowy termin dla dokonania tej czynności upływał 19 sierpnia 2019 r. Ponieważ w zakreślonym terminie skarżąca nie uiściła wpisu sądowego, skargę należało odrzucić.
Mając na uwadze powołane okoliczności, Sąd działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł o odrzuceniu skargi.