Uzasadnienie
Pismem z dnia 7 września 2013 r. L.D. wniósł skargę na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] sierpnia 2013 r. o udostępnienie informacji publicznej.
Zarządzeniem z dnia 22 października skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 100 zł od skargi na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpoznania wniosku z [...] sierpnia 2013 r. o udostępnienie informacji publicznej. Odpis zarządzenia doręczono skarżącemu 4 listopada 2013 r.
W dniu 26 listopada 2013 r. skarżący wniósł o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Jednocześnie uiścił należny wpis.
Postanowieniem z dnia 9 grudnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego, stwierdzając, że nie uprawdopodobnił on w sposób wystarczający braku swojej winy w uchybieniu terminu.
Skarżący nie złożył w ustawowym terminie zażalenia na powyższe postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., dalej jako "p.p.s.a.") sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata sądowa. Opłatą sądową jest między innymi wpis od skargi (art. 212 § 1 p.p.s.a.). Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu (art. 220 § 3 p.p.s.a.).
Z akt niniejszej sprawy wynika, że skarżący odebrał wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego w dniu 4 listopada 2013 r. (k. 19). Zatem termin do uiszczenia wpisu sądowego upływał w dniu 12 listopada 2013 r., w związku z treścią art. 83 § 2 p.p.s.a. oraz faktem, iż w dniu 11 listopada przypada święto narodowe, będące dniem wolnym od pracy.
Skarżący wpis uiścił dopiero w dniu 26 listopada 2013 r. a jego wniosek o przywrócenie terminu nie został uwzględniony przez Sąd. Zatem należy przyjąć, że skarżący uchybił terminowi do uiszczenia wpisu od skargi.
Mając na względzie powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 58 § 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w punkcie pierwszym sentencji postanowienia. Orzeczenie zawarte w punkcie 2 sentencji uzasadnia treść art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a, wedle którego sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego.