Uzasadnienie
Skarga wnoszona do wojewódzkiego sądu administracyjnego musi spełniać wymogi przewidziane w art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.) – zwanej dalej P.p.s.a., tzn. powinna zawierać, m. in. wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności oraz oznaczenie organu, którego działania lub bezczynności skarga dotyczy.
P. K. w dniu 10 sierpnia 2016 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pismo zatytułowane "skarga na bezczynność Ministra Finansów", w którym zażądał: 1) zobowiązania Ministra Finansów do udzielenie odpowiedzi w terminie czternastu dni od daty doręczenia akt, 2) zobowiązania do ukarania dyscyplinarnego Ministra oraz dwóch wymienionych z nazwiska osób za niezałatwianie spraw w terminie i niezgodnie z procedurą, 3) orzeczenia czy bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, 4) wymierzenia wymienionym z nazwiska osób grzywny oraz 5) zasądzenia kosztów postępowania. Skarżący podał też, że skarga dotyczy trzech spraw o podanych numerach oraz trzech jego ponagleń.
W związku z brakiem możliwości jednoznacznego ustalenia przedmiotu skargi Przewodniczący Wydziału II tut. Sądu zarządzeniem z 30 sierpnia 2016 r. wezwał skarżącego do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez wskazanie czy skarga dotyczy bezczynności organu związanej z dostępem do informacji publicznej. W przypadku udzielenia odpowiedzi pozytywnej skarżący został zobowiązany do podania daty wniosku, w rozpoznaniu którego organ pozostaje bezczynny. Skarżący został jednocześnie poinformowany, że niewykonanie wezwania w terminie 7 dni spowoduje odrzucenie skargi.
Wezwanie do usunięcia braków formalnych skargi zostało doręczone skarżącemu 13 września 2016 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach sprawy), stąd termin do uzupełnienia tych braków upłynął 20 września 2016 r. Jednakże skarżący w terminie zakreślonym nie uzupełnił braków formalnych skargi, co stanowi obligatoryjną podstawę odrzucenia skargi przez Sąd.
W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.
O zwrocie wpisu Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt. 1 P.p.s.a.