Uzasadnienie
L.S i Z.S wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Burmistrza Gminy [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] października 2018 r. o udostępnienie informacji publicznej.
Przy piśmie Sądu z dnia 23 listopada 2018 r. przesłano skarżącej L.S odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 100 złotych stosownie do § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193 ze zm.), w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Przesyłka zawierająca odpis ww. zarządzenia została doręczona skarżącej w dniu 5 grudnia 2018 r. Termin do uiszczenia wpisu upłynął w dniu 12 grudnia 2018 r.
W Rejestrze Opłat Sądowych nie zidentyfikowano uiszczenia przez skarżącą L.S wpisu do niniejszej sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.), dalej P.p.s.a. Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd (§ 3 cytowanego przepisu).
W rozpoznawanej sprawie, stwierdzić należy, iż pomimo prawidłowo doręczonego odpisu zarządzenia w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi, skarżąca L.S nie uczyniła zadość wezwaniu Sądu i nie uiściła należnego wpisu sądowego. Zatem skarga L.S jako nieopłacona, podlega odrzuceniu.
Mając na względzie powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a. orzekł, jak w postanowieniu.