Uzasadnienie
Postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 lipca 2015 r. sygn. akt II SAB/Wa 726/15 odmówiono skarżącemu przyznania prawa pomocy. Odpis niniejszego postanowienia wraz z prawidłowym pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia doręczono skarżącemu w dniu 6 sierpnia 2015 r. (ZPO k-38 akt sądowych).
W dniu 17 sierpnia 2015 r. (data prezentaty Sądu, k-71 akt sądowych) skarżący złożył osobiście zażalenie od powyższego postanowienia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Zażalenie wniesione po upływie tego terminu, wojewódzki sąd administracyjny odrzuca na posiedzeniu niejawnym (art. 178 w zw. z art. 197 § 2 i art. 198 cytowanej ustawy).
W rozpoznawanej sprawie zestawiając datę doręczenia postanowienia (6 sierpnia 2015 r.) z datą wniesienia zażalenia (17 sierpnia 2015 r.) należy stwierdzić, że środek odwoławczy został wniesiony z uchybieniem terminu określonego w art. 194 § 2 powołanej ustawy (ostatni dzień terminu do wniesienia zażalenia upłynął w dniu 13 sierpnia 2015 r.).
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak sentencji.