Uzasadnienie
W dniu 25 kwietnia 2024 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wpłynęła, przekazana przez organ, skarga S. S. na decyzję Dyrektora Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gdyni z dnia 19 lutego 2024 r. nr 0011/8110/9011/2024 w przedmiocie udzielenia pomocy finansowej producentowi rolnemu, który dokonał sprzedaży pszenicy lub gryki i któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku postanowieniem z dnia 26 czerwca 2024 r. sygn. akt III SA/Gd 182/24 odrzucił skargę skarżącego z uwagi na nieuzupełnienie jej braków w terminie - niewskazanie numeru PESEL.
Postanowienie to wraz z pouczeniem o terminie wniesienia zażalenia (7 dni od daty doręczenia postanowienia), doręczono w dniu 2 lipca 2024 r. (potwierdzenie odbioru - k. 37 akt sądowych). Ostatnim dniem do wniesienia zażalenia był zatem dzień 9 lipca 2024 r.
Skarżący wniósł zażalenie na powyższe postanowienie w dniu 10 lipca 2024 r. (data stempla pocztowego - k. 32 akt sądowych), a zatem po terminie.
Zgodnie z art. 178 w związku z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2024 r. poz. 935), powoływanej dalej jako: "p.p.s.a.", wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Wobec wniesienia zażalenia po terminie, Sąd -zgodnie z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a.- zobligowany był zażalenie odrzucić.