Uzasadnienie
M. K. (dalej jako - "skarżący" lub "strona") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na ww. decyzję Dowódcy [...].
Przedmiotowa decyzja zawierała pouczenie, że na niniejszą decyzję służy prawo do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku za pośrednictwem Dowódcy [...] w terminie 30 dni od daty jej doręczenia.
Jak wynika ze zwrotnego poświadczenia odbioru, decyzja została doręczona w dniu 28 grudnia 2021 r. (vide: z.p.o.; karta 21 akt administracyjnych i karta 40 akt sądowych). Termin do skutecznego złożenia skargi upływał więc z dniem 27 stycznia 2022r. Natomiast skarżący wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na powyższą decyzję w dniu 28 stycznia 2022 r. (vide: data stempla pocztowego na kopercie; karta 19 akt sądowych).
Stosownie do art. 52 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r., poz. 329 ze zm. - dalej jako "p.p.s.a."), skargę na decyzję wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
W niniejszej sprawie, mimo właściwego pouczenia, skarżący złożył skargę z naruszeniem terminu określonego w art. 53 § 1 p.p.s.a.
Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. konsekwencją wniesienia skargi po upływie terminu jest jej odrzucenie.
Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na mocy art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.