Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 29 czerwca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę K. W. przeciwko Dyrektorowi Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w sprawie o wykup mieszkania.
Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 8 lipca 2009 r. skarżącej przyznano prawo pomocy przez zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata.
Pełnomocnik skarżącej w piśmie z dnia 15 września 2009 r. poinformował Sąd, że nie złoży skargi kasacyjnej.
W dniu 29 września 2009 r. skarżąca złożyła w Naczelnym Sądzie Administracyjnym skargę kasacyjną sporządzoną osobiście, którą przekazano do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w dniu 30 września 2009 r. (data stempla pocztowego).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ustanawia szereg wymagań formalnych w odniesieniu do skargi kasacyjnej. I tak art. 175 § 1 p.p.s.a. przewiduje, że skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego, chyba że wnoszą ją osoby wymienione w § 2 i § 3, sędzia, prokurator, notariusz, profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem, albo gdy skargę kasacyjną wnosi prokurator lub Rzecznik Praw Obywatelskich, doradca podatkowy (w sprawach podatkowych), rzecznik patentowy (w sprawach własności przemysłowej). Ponadto w myśl art. 177 § 1 p.p.s.a. skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone rozstrzygnięcie, w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
W niniejszej sprawie postanowienie z dnia 29 czerwca 2009 r. o odrzuceniu skargi zostało doręczone skarżącej w dniu 6 lipca 2009 r. wraz z pouczeniem o trybie wniesienia skargi kasacyjnej, w tym o wyżej wspomnianych wymogach formalnych.
Termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał zatem w dniu 5 sierpnia 2009r., a skarżąca wniosła skargę w dniu 30 września 2009 r. (datą wniesienia skargi kasacyjnej jest dzień, w którym przesyłkę tę przekazano właściwemu sądowi).
Przepis art. 178 p.p.s.a. stanowi, że wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną.
W sprawie niniejszej skarga kasacyjna jest zarówno niedopuszczalna, bowiem została sporządzona przez osobę nieuprawnioną, jak też została wniesiona po upływie terminu.
W tej sytuacji na mocy art. 178 p.p.s.a. Sąd orzekł jak na wstępie.