Uzasadnienie
Decyzją z dnia 29 kwietnia 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] uchyliło w całości decyzję organu I instancji i odmówiło wznowienia postępowania administracyjnego, zakończonego decyzją Starosty [...] z dnia 2 października 2008 roku, w sprawie rejestracji samochodu marki [...] o nr rejestracyjnym [...], nr VIN [...], rok produkcji 2008 na nazwisko B. K. Decyzja organu odwoławczego zawierała prawidłowe pouczenie o prawie do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku za pośrednictwem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia. Decyzja ta została doręczona pełnomocnikowi skarżących w dniu 5 maja 2010 r.(dowód: zpo – akta adm.).
W dniu 7 czerwca 2010 r., skarżący złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, za pośrednictwem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...], skargę na decyzję organu odwoławczego z dnia 29 kwietnia 2010 r.
W odpowiedzi na skargę Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] wniosło, m. inn., o odrzucenie skargi z powodu uchybienia terminu do jej wniesienia.
W piśmie procesowym z dnia 22 lipca 2010 r. strona skarżąca stwierdziła, że skargę wniesiono z zachowaniem terminu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Stosownie do przepisu art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) zwanej dalej p.p.s.a., skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Zgodnie zaś z art. 54 § 1 p.p.s.a., skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Organ ten na podstawie art. 54 § 2 p.p.s.a. winien przekazać ją sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie 30 dni od dnia jej wniesienia. Przepis art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. stanowi zaś, iż sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
W niniejszej sprawie skarżący wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 29 kwietnia 2010 r. sygn akt [...].
Decyzja ta, doręczona pełnomocnikowi skarżących w dniu 5 maja 2010 r.(co potwierdzają również skarżący w piśmie procesowym z dnia 22 lipca 2010 roku), zawierała prawidłowe pouczenie o prawie i trybie wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Termin do wniesienia skargi na powyższą decyzję upłynął z dniem 4 czerwca 2010 r. Podkreślić należy, iż na gruncie przepisów p.p.s.a., przy ocenie zachowania terminu do wniesienia skargi nie ma zastosowania art. 65 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz.1071 ze zm.). Zgodnie z regułami procedury sądowoadministracyjnej, dniem wniesienia środka zaskarżenia jest dzień jego złożenia w organie, który wydał skarżony akt lub czynność lub nadania prawidłowo zaadresowanej przesyłki w urzędzie pocztowym. W niniejszej sprawie skarżący wnieśli skargę za pośrednictwem Poczty dopiero w dniu 7 czerwca 2010 r.,, co dokumentuje odcisk pieczęci Urzędu Pocztowego [...] na kopercie (k-5 akt Sądu), podczas gdy termin do jej wniesienia upłynął z dniem 4 czerwca 2010 roku.
O przywrócenie terminu do wniesienia skargi nie wnioskowano.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a należało orzec jak w sentencji.