Uzasadnienie
A.P. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) z dnia 13 lipca 2020 r. nr (...) w przedmiocie ustalenia i zwrotu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych. Skargę wniesiono za pomocą środków komunikacji elektronicznej w dniu 28 sierpnia 2020r. (urzędowe poświadczenie przedłożenia - k. 5 akt sądowych).
Z akt administracyjnych przedstawionych Sądowi wynika, że decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) doręczono pełnomocnikowi skarżącej w dniu 28 lipca 2020 r. (potwierdzenie odbioru w aktach administracyjnych). W pouczeniu zawartym w decyzji organu odwoławczego wskazano, że skarżącej służy prawo wniesienia skargi na wydaną decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku za pośrednictwem organu w terminie 30 dni od daty jej doręczenia.
Postanowieniem z dnia 23 lutego 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił skarżącej przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 22 czerwca 2021 r., sygn. akt I OZ 211/21 oddalił zażalenie skarżącej na powyższe postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej w skrócie jako "p.p.s.a."), skargę do sądu administracyjnego wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Z akt sprawy wynika, że zaskarżona decyzja doręczona została skarżącej w dniu 28 lipca 2020 r., a zatem termin do jej wniesienia upłynął w dniu 27 sierpnia 2020r. Skarżąca została prawidłowo pouczona o sposobie i terminie wniesienia skargi. Skargę wniesioną w dniu 28 sierpnia 2020 r. uznać należało zatem, za złożoną z uchybieniem ustawowego terminu. Wniosek skarżącej o przywrócenie terminu do wniesienia skargi został prawomocnie oddalony.
Art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. stanowi, że Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
W tym stanie sprawy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie powyższego przepisu orzekł jak w sentencji postanowienia.