Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 16 lipca 2021 r., sygn. akt III SA/Gd 401/21

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia NSA Jacek Hyla przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 16 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 13 lipca 2020 r. nr (...) w przedmiocie ustalenia i zwrotu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

A.P. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) z dnia 13 lipca 2020 r. nr (...) w przedmiocie ustalenia i zwrotu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych. Skargę wniesiono za pomocą środków komunikacji elektronicznej w dniu 28 sierpnia 2020r. (urzędowe poświadczenie przedłożenia - k. 5 akt sądowych).

Z akt administracyjnych przedstawionych Sądowi wynika, że decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) doręczono pełnomocnikowi skarżącej w dniu 28 lipca 2020 r. (potwierdzenie odbioru w aktach administracyjnych). W pouczeniu zawartym w decyzji organu odwoławczego wskazano, że skarżącej służy prawo wniesienia skargi na wydaną decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku za pośrednictwem organu w terminie 30 dni od daty jej doręczenia.

Postanowieniem z dnia 23 lutego 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił skarżącej przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 22 czerwca 2021 r., sygn. akt I OZ 211/21 oddalił zażalenie skarżącej na powyższe postanowienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej w skrócie jako "p.p.s.a."), skargę do sądu administracyjnego wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

Z akt sprawy wynika, że zaskarżona decyzja doręczona została skarżącej w dniu 28 lipca 2020 r., a zatem termin do jej wniesienia upłynął w dniu 27 sierpnia 2020r. Skarżąca została prawidłowo pouczona o sposobie i terminie wniesienia skargi. Skargę wniesioną w dniu 28 sierpnia 2020 r. uznać należało zatem, za złożoną z uchybieniem ustawowego terminu. Wniosek skarżącej o przywrócenie terminu do wniesienia skargi został prawomocnie oddalony.

Art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. stanowi, że Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.

W tym stanie sprawy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie powyższego przepisu orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 16 lipca 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.