Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 25 października 2021 r., sygn. akt III SA/Gd 631/21

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia WSA Alina Dominiak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 25 października 2021 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 7 maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego z naruszeniem prawa

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić wniosek skarżącego M. S. o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków skargi.

Uzasadnienie

M. S. wniósł skargę na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 7 maja 2021 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego z naruszeniem prawa.

Zarządzeniami z dnia 20 lipca 2021 r. wezwano skarżącego do uzupełnienia braków formalnych skargi -podania numer PESEL skarżącego oraz do uiszczenia wpisu od skargi. W obu zarządzeniach zakreślono skarżącemu termin 7 dni na ich wykonanie i wskazano rygor odrzucenia skargi.

Wezwania doręczono skarżącemu w dniu 28 lipca 2021 r. (k.28), wobec czego termin na uzupełnienie braków skargi upływał w dniu 4 sierpnia 2021 r.

W zakreślonym terminie, tj. w dniu 3 sierpnia 2021 r., skarżący uiścił wpis od skargi, natomiast pismo zawierające numer PESEL zostało nadane w urzędzie pocztowym w dniu 5 sierpnia 2021 r., a więc po upływie ustawowego terminu.

Postanowieniem z dnia 1 września 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę z uwagi na nieuzupełnienie jej braków w terminie - niewskazanie numeru PESEL skarżącego.

W piśmie zatytułowanym "zażalenie", z dnia 21 września 2021 r. (data stempla pocztowego, k. 42- 44), skarżący wniósł m.in. o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków skargi podając, że niedopełnienie terminu spowodowane było wyjazdem służbowym do H. Ze względu na stan epidemiologiczny (COVID 19) przesunięciu uległo spotkanie związane z zawarciem umowy z kontrahentem zagranicznym, co z kolei spowodowało późniejszy powrót do kraju.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.), dalej jako "p.p.s.a.", jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu.

Przyczyną uchybienia terminu do uzupełnienia braków skargi był – zgodnie z treścią wniosku o przywrócenie terminu – przesunięty termin powrotu skarżącego z H. Pismo, w którym skarżący podał swój numer PESEL, wysłane zostało do sądu w dniu 5 sierpnia 2021 r., co wynika z daty stempla placówki pocztowej w S. (k.30, 32).

Skoro pismo ze swoim numerem PESEL skarżący wysłał w dniu 5 sierpnia 2021 r., to tego właśnie dnia ustała przyczyna uchybienia terminu – zakończył się wyjazd do H. Z art. 87 § 1 p.p.s.a. wynika, że pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.

W niniejszej sprawie skarżący wniósł o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków skargi (nr PESEL) w dniu 21 września 2021 r. Oznacza to, że wniosek o przywrócenie terminu nie został złożony w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu.

Zgodnie z art. 88 p.p.s.a. spóźniony wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

Wobec powyższego Sąd, na podstawie art. 88 w zw. z art. 87 § 1 p.p.s.a., odrzucił wniosek skarżącego o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków skargi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 25 października 2021 r., dokument z 1 września 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.