Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 18 marca 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił wniosek J. S. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.
Odpis postanowienia został doręczony skarżącemu w dniu 21 marca 2024 r. (vide: zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 128). Wraz z odpisem postanowienia skarżącemu doręczono także pouczenie, w którym wskazano, że na postanowienie przysługuje zażalenie w terminie siedmiu dni, jak również, że zażalenie złożone po upływie terminu zostanie odrzucone.
Zażalenie na postanowienie skarżący wniósł w dniu 29 marca 2024 r. (vide: data stempla pocztowego – k. 131).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo
|o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.), dalej powoływanej jako "p.p.s.a.", zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.
W niniejszej sprawie przesyłka pocztowa zawierająca odpis postanowienia o odrzuceniu wniosku skarżącego o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej została doręczona skarżącemu w dniu 21 marca 2024 r., zatem ostatnim dniem na wniesienie zażalenia był dzień 28 marca 2024 r. Natomiast skarżący wniósł zażalenie w dniu 29 marca 2024 r., czyli po upływie siedmiodniowego terminu.
Zgodnie z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Wobec wniesienia zażalenia po upływie ustawowego terminie Sąd, na mocy art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., zobligowany był zażalenie odrzucić.