Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodziz 23 października 2014 r., sygn. akt III SA/Łd 1169/13

Metryka

Rozpoznanie
w dniu 23 października 2014 roku na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej A. F.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 23 maja 2014 roku
Sprawa
w sprawie ze skargi A. F., J.J., M. K. – B.i H. D. na uchwałę Zarządu Powiatu w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przyjęcia harmonogramu likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Ł.

Dnia 23 października 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III W składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Krzemieniewska

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną. k.p.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 maja 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. F., J. J., M. K. – B. i H. D. na uchwałę Zarządu Powiatu w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przyjęcia harmonogramu likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Ł. Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącej A. F. w dniu 16 czerwca 2014 r.

W dniu 25 sierpnia 2014 r. pełnomocnik skarżącej złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Do wniosku załączył ww. środek zaskarżenia.

Postanowieniem z dnia 29 sierpnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi odmówił A. F. przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

Powyższe postanowienie nie zostało zaskarżone.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z treścią art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

Na podstawie art. 178 ww. ustawy, wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Termin do wniesienia skargi kasacyjnej wynosi trzydzieści dni od daty doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Termin ten rozpoczyna bieg od daty doręczenia legitymowanemu podmiotowi odpisu wyroku z uzasadnieniem. Przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym nastąpiło doręczenie.

Jak wynika z akt sprawy, odpis przedmiotowego wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącej A. F. w dniu 16 czerwca 2014 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 221 akt sądowych). W tej sytuacji ostatni dzień ustawowego terminu do wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu upływał z dniem 16 lipca 2014 r.

Postanowieniem z dnia 10 lipca 2014 r. referendarz sądowy przyznał skarżącej prawo pomocy poprzez ustanowienie adwokata. W dniu 25 sierpnia 2014 r. profesjonalny pełnomocnik skarżącej złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, załączając do wniosku ww. środek zaskarżenia. Postanowieniem z dnia 29 sierpnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Postanowienie stało się prawomocne z dniem 12 września 2014 r.

Wobec powyższego postępowanie w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej zakończyło się dla A. F. negatywnie.

Należy zatem stwierdzić, że skarga kasacyjna została wniesiona z przekroczeniem trzydziestodniowego terminu.

W tym stanie rzeczy Sąd odrzuca skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu, przewidzianego do jej wniesienia.

W związku z powyższym na podstawie art. 177 § 1 w zw. z art. 178 p.p.s.a. orzeczono jak sentencji k.p.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 2 października 2015 r., dokument z 29 sierpnia 2014 r., dokument z 26 sierpnia 2014 r., dokument z 10 lipca 2014 r., dokument z 10 lipca 2014 r., dokument z 23 maja 2014 r., dokument z 28 stycznia 2014 r., dokument z 28 stycznia 2014 r., dokument z 28 stycznia 2014 r., dokument z 28 stycznia 2014 r., dokument z 30 grudnia 2013 r., dokument z 5 grudnia 2013 r., dokument z 29 listopada 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.