Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 6 marca 2013 r., sygn. III SA/Po 1310/12 oddalił skargę W M na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P z dnia... r., nr... w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od lutego do grudnia 2007 roku.
Pismem złożonym w Biurze Podawczym Sądu w dniu 15 marca 2013 r. strona wniosła o sporządzenie uzasadnienia wyroku i doręczenie (k. 42).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Stosownie do przepisu art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270), zwanej dalej jako p.p.s.a., w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku lub doręczenia odpisu sentencji wyroku. Przepis ten precyzyjnie określa przedział czasowy, w ramach którego możliwe jest skuteczne złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia. Z kolei, zgodnie z treścią art. 85 p.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym podjęta po upływie terminu jest bezskuteczna.
Zgodnie z dyspozycją normy prawnej wynikającej z art. 83 § 1 powołanej wyżej ustawy, terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego, to jest regulacji zawartej w art. 110 – 115 kodeksu cywilnego. W myśl przepisu art. 111 § 2 k.c., jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.
Zatem wobec ogłoszenia wyroku w sprawie w dniu 6 marca 2013 r., termin do złożenia wniosku kończył się z upływem dnia 13 marca 2013 r. Tymczasem wniosek został złożony w sprawie w dniu 15 marca 2013 r., tj. po terminie (k. 42 akt sądowych).
W konsekwencji wniosek o doręczenie uzasadnienia wyroku jako złożony po upływie przepisanego w ustawie terminu nie wywołał skutku procesowego.
Z tych względów, Sąd na mocy art. 141 § 2 i § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.