Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 18 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Po 1841/14

Metryka

Sąd
Dnia 18 marca 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Beata Sokołowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 18 marca 2015 roku na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M Z na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] 2014 r. nr [...] w przedmiocie przyznania płatności rolnośrodowiskowej w pomniejszonej wysokości na rok 2013

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi

Uzasadnienie

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 15 grudnia 2014 r. wezwano M Z do uiszczenia wpisu od wniesionej skargi w kwocie 200 zł – w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie doręczono stronie 19 grudnia 2014 r. Wpis uiszczono w dniu 30 grudnia 2014 r., a więc z przekroczeniem 7 dniowego terminu.

Z tego powodu postanowieniem z dnia 28 stycznia 2015 r., Sąd odrzucił skargę. Postanowienie Sądu zostało doręczone stronie (żonie skarżącego) w dniu 4 lutego 2015 r. (k. 23 akt sądowych).

Pismem z dnia 14 lutego 2015 r., nadanym w urzędzie pocztowym w dniu 18 lutego 2014 r., skarżący wniósł o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j. t. – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) dalej p.p.s.a., jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. W myśl art. 87 § 1 p.p.s.a., pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (art. 87 § 2 p.p.s.a).

Zgodnie z art. 88 p.p.s.a. wniosek spóźniony Sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym.

W niniejszej sprawie należało przyjąć, że termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi zaczął biec od dnia doręczenia skarżącemu postanowienia o odrzuceniu skargi z powodu uiszczenia wpisu po terminie (4 lutego 2015r.). Od tego bowiem momentu skarżący wiedział o niedokonaniu czynności procesowej polegającej na uiszczeniu wpisu od skargi w ustawowym 7 dniowym terminie.

Termin siedmiu dni na złożenie wniosku o przywrócenie terminu (art. 87 § 1 p.p.s.a) upływał zatem skutecznie z dniem 11 lutego 2015 r. Wniosek o przywrócenie terminu został natomiast nadany w urzędzie pocztowym w dniu 18 lutego 2015 r., a zatem z przekroczeniem 7 dniowego terminu do jego wniesienia.

W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 88 p. p. s. a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 28 stycznia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.