Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] grudnia 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uchylił zaskarżone postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] października 2008 r. w przedmiocie odmowy zwrotu wyegzekwowanej kwoty pieniężnej w wysokości [...] zł i umorzył postępowanie administracyjne pierwszej instancji.
Powyższe postanowienie zostało doręczone P. P. w dniu 3 grudnia 2008 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru tegoż postanowienia znajdującego się w aktach administracyjnych.
W dniu 6 stycznia 2009 r. (data nadania w urzędzie pocztowym – k. 5 akt sąd.) P. P. wniósł za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu skargę do tutejszego Sądu na powyższe postanowienie tego organu z dnia [...] grudnia 2008 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje.
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Natomiast stosownie do art. 58 § 1 pkt 2 wskazanej ustawy sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
W przedmiotowej sprawie postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia [...] grudnia 2008 r. zostało doręczone P. P. w dniu 3 grudnia 2008 r. Termin do zaskarżenia tego postanowienia upłynął więc z dniem 2 stycznia 2009 r. Natomiast skarga została wniesiona dopiero w dniu 6 stycznia 2009 r., a jednocześnie skarżący nie złożył wniosku o przywrócenie terminu do dokonania tej czynności procesowej.
Tym samym skarga złożona po upływie ustawowego terminu do jej wniesienia, podlegała odrzuceniu, o czym orzeczono jak w sentencji postanowienia na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 powołanej ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
/-/ B. Koś
K.P.d