Uzasadnienie
Wyrok oddalający skargę ogłoszono 7 grudnia 2018 r.
Skarżący po wydaniu wyroku nie złożył wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, natomiast wniósł o ustanowienie adwokata z urzędu.
Postanowieniem z 10 stycznia 2019 r. ustanowiono adwokata. Wyznaczono nim adw. [...], który dowiedział się o tym 31 stycznia 2019 r. (k. 25).
Pełnomocnik skarżącego wniósł o sporządzenie uzasadnienia wyroku 18 lutego 2019 r. (k. 28).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.), dalej "p.p.s.a.", w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku.
Powyższy termin rozpoczyna bieg niezależnie od ewentualnego późniejszego złożenia wniosku o ustanowienie pełnomocnika. Termin ten bezskutecznie upłynął 14 grudnia 2018 r.
Ustanowiony przez Sąd pełnomocnik winien zatem, wraz z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia wyroku, wnieść o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, czego nie uczynił. Złożony przez pełnomocnika strony 18 lutego 2019 r. wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku został zatem wniesiony po terminie, o którym mowa w art. 141 § 2 p.p.s.a.
Pełnomocnik ma jedynie inny termin do wniesienia skargi kasacyjnej i to tylko wtedy, gdy strona złoży w terminie wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku (art. 177 § 3 p.p.s.a.).
W związku z tym Sąd na podstawie art. 141 § 3 w zw. z art. 141 § 2 p.p.s.a. odmówił sporządzenia uzasadnienia wyroku.