Uzasadnienie
Zaskarżona decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., w przedmiocie ustalenia wysokości podatku rolnego oraz podatku od nieruchomości za rok 2010 wraz z prawidłowym pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia środka odwoławczego została doręczona skarżącej dnia 6 sierpnia 2010 r.- co wynika z potwierdzenia odbioru przesyłki dołączonego do decyzji (k. 22 akt admin.). Przewidywany ustawą termin do wniesienia skargi upłynął zatem dnia 6 września 2010r. (poniedziałek), tj. trzydziestego dnia od dnia doręczenia stronie skarżącej decyzji – art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm., dalej p.p.s.a.), podczas, gdy skarga została złożona w dniu 17 września 2010 r. (k. 3 akt sądowych), a więc po terminie.
Z woli ustawodawcy skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (o czym skarżąca została właściwie pouczona), organ zaś, za pośrednictwem którego skargę wniesiono, ma obowiązek przekazać ją sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie trzydziestu dni od dnia jej wniesienia, co reguluje przepis art. 54 § 1 i 2 wskazanej ustawy.
Skoro zatem skarga nie została złożona w terminie i brak jest wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia, należało orzec na podstawie przepisu art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a. jak w sentencji postanowienia.