Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 11 września 2014 r., sygn. akt III SA/Po 974/14

Metryka

Sąd
Dnia 11 września 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Mirella Ławniczak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 11 września 2014 roku wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi R. B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2014 roku Nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji dotyczącej nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania;

Sentencja

postanawia:

  1. odmówić przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Uzasadnienie

Główny Inspektora Transportu Drogowego decyzją z dnia [...] stycznia 2014 roku uchylił decyzję Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego o nałożeniu kary pieniężnej w wysokości 10.000 zł i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania organowi I instancji.

Decyzja została doręczona stronie w dniu 13 lutego 2014 roku. Skarga na decyzję została wniesiona w dniu 18 lipca 2014 roku. W treści skargi strona wystąpiła o przywrócenie terminu do wniesienia skargi i wyjaśniła, że pracownik odpowiedzialny za pocztę nie przekazał jej decyzji Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie wskazując, że podana przez stronę przyczyna nie może być kwalifikowana jako brak winy strony w uchybieniu terminowi do wniesienia skargi. Organ podniósł również, że strona nie wykazała, aby wniosek o przywrócenie terminu został złożony z zachowaniem ustawowego terminu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje.

Czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Jeżeli strona nie dokonała czynności w terminie bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu – art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami (Dz.U. 2012, poz. 270 ze zm.). Wniosek o przywrócenie terminu należy złożyć w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu – art. 87 §1 p.p.s.a.

Termin na złożenia skargi upływał z dniem 17 marca 2014 roku. Skarga została złożona w dniu 18 lipca 2014 roku, czyli 123 dni po terminie.

Skarżący nie wykazał kiedy otrzymał korespondencję zawierająca skargę, a z okoliczności faktycznych sprawy nie wynika, aby strona uchybiła terminowi określonemu w art. 87 §1 p.p.s.a. Wniosek podlega merytorycznej ocenie.

Skarżący nie uprawdopodobnił braku winy w uchybieniu terminowi do wniesienia skargi.

Powołanie się w sposób ogólnikowy na zaniedbanie pracownika odpowiedzialnego za obieg korespondencji w przedsiębiorstwie nie stanowi realizacji przesłanki z art. 86 §1 p.p.s.a.

Przywrócenie terminu ma charakter wyjątkowy i może mieć miejsce wówczas, gdy uchybienie terminowi nastąpiło wskutek przeszkody, której nie można usunąć nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku.

Przywrócenie terminu uzasadniają okoliczności, które wskazują na brak winy w każdej z jej postaci (niedbalstwo, wina umyślna). Zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa sądów administracyjnych, pojęcie winy strony w uchybieniu terminowi w postępowaniu sądowym obejmuje swym zakresem także winę osób trzecich, które strona upoważniła do dokonania określonej czynności.

Okolicznością wskazująca na brak winy osoby posiadającej interes prawny w przywróceniu terminu (okolicznością, która wskazuje na brak winy strony) jest w szczególności przerwa w komunikacji, nagła choroba, która nie pozwoliła na wyręczenie się inną osobą, powódź, pożar.

Należyte wykonywanie obowiązków, do których należy czuwanie nad prawidłowym obiegiem korespondencji w zakładzie pracy nie może być kwalifikowane jako przeszkoda, której nie da się usunąć nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku. Zaniedbanie w wykonywaniu obowiązków nie wskazuje na brak winy w uchybieniu terminowi, czy to strony postępowania, czy też osoby, którą strona posługuje się przy wykonywaniu takich czynności.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 86 §1 i §3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 5 listopada 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.