Uzasadnienie
Pismem z 2 czerwca 2009 r. Skarżący J. S. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z [...] maja 2009 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007 rok.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z 2 lipca 2009 r. wezwano Skarżącego do uiszczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 100 zł pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie doręczono Skarżącemu 22 lipca 2009 r.
Wnioskiem z 24 lipca 2009 r. Skarżący zwrócił się o "(....) zwolnienie od wpisu sądowego (...) z uwagi na społeczny powód wniesionej skargi, który to powód nie jest obciążony tego rodzaju kosztami".
Pismem z 31 lipca 2009 r. referendarz sądowy zwrócił się do Skarżącego o udzielenie – w terminie siedmiu dni - dodatkowych informacji o jego sytuacji majątkowej oraz o nadesłanie – w tym samym terminie, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania - wypełnionego formularza PPF, który jest niezbędny do rozpoznania wniosku.
Pomimo dokonanego Skarżącemu doręczenia wezwania w dniu 11 sierpnia 2009 r., co wynika z treści zwrotnego potwierdzenia odbioru, Skarżący nie nadesłał we wskazanym terminie wypełnionego formularza PPF, ani innych informacji, o które był wzywany.
W konsekwencji, postanowieniem z 28 października 2009 r. pozostawiono bez rozpoznania wniosek Skarżącego.
W dalszej kolejności, w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z 2 lipca 2009 r. ponownie wezwano Skarżącego do uiszczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 100 zł pod rygorem odrzucenia skargi. Z treści zwrotnego potwierdzenia odbioru wynika, że korespondencja została doręczona na adres Skarżącego 22 grudnia 2009 r.
W odpowiedzi na wezwanie, Skarżący nadesłał pismo z 28 grudnia 2009 r., w którym poinformował, iż nie może uiścić wpisu sądowego.
W dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych na dzień 6 stycznia 2010 r. nie stwierdzono wpływu kwoty 100 zł z tytułu wpisu sądowego do sprawy o sygn. akt III SA/Wa 1106/09, do którego uiszczenia Skarżący został wezwany.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skargę należało odrzucić.
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), powoływanej dalej jako "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały; pismem takim jest między innymi skarga. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie wezwano do uiszczenia należnego wpisu w sposób prawidłowy. W zarządzeniu zawarto pouczenie o skutkach jego niewykonania, tj. wskazano na rygor w postaci odrzucenia skargi w przypadku nieuiszczenia wpisu w terminie. Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone stronie skarżącej w dniu 22 grudnia 2009 r.
Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu upływał zatem 29 grudnia 2009 r.
Z zapisów w rejestrze sądowym wynika, że do dnia 6 stycznia 2009 r. wpisu nie uiszczono. (k. 149 akt sądowych).
Mając na uwadze powyższe, a także fakt, iż strona skarżąca nie uiściła w terminie wpisu od skargi, Sąd na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. odrzucił skargę.
Sąd stwierdził, że w sprawie niniejszej zaistniała przesłanka przewidziana w tym przepisie. Odrzucenie skargi zgodnie z art. 58 § 3 p.p.s.a może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 58 § 3 w zw. z art. 220 § 3 p.p.s.a., Sąd orzekł jak w sentencji.