Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 20 stycznia 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1106/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Małgorzata Jarecka przewodnicząca
Rozpoznanie
na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 stycznia 2010 r. skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2009 r. Nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007 r. p o s t a n a w i a odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z 2 czerwca 2009 r. Skarżący J. S. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z [...] maja 2009 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007 rok.

W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z 2 lipca 2009 r. wezwano Skarżącego do uiszczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 100 zł pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie doręczono Skarżącemu 22 lipca 2009 r.

Wnioskiem z 24 lipca 2009 r. Skarżący zwrócił się o "(....) zwolnienie od wpisu sądowego (...) z uwagi na społeczny powód wniesionej skargi, który to powód nie jest obciążony tego rodzaju kosztami".

Pismem z 31 lipca 2009 r. referendarz sądowy zwrócił się do Skarżącego o udzielenie – w terminie siedmiu dni - dodatkowych informacji o jego sytuacji majątkowej oraz o nadesłanie – w tym samym terminie, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania - wypełnionego formularza PPF, który jest niezbędny do rozpoznania wniosku.

Pomimo dokonanego Skarżącemu doręczenia wezwania w dniu 11 sierpnia 2009 r., co wynika z treści zwrotnego potwierdzenia odbioru, Skarżący nie nadesłał we wskazanym terminie wypełnionego formularza PPF, ani innych informacji, o które był wzywany.

W konsekwencji, postanowieniem z 28 października 2009 r. pozostawiono bez rozpoznania wniosek Skarżącego.

W dalszej kolejności, w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z 2 lipca 2009 r. ponownie wezwano Skarżącego do uiszczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 100 zł pod rygorem odrzucenia skargi. Z treści zwrotnego potwierdzenia odbioru wynika, że korespondencja została doręczona na adres Skarżącego 22 grudnia 2009 r.

W odpowiedzi na wezwanie, Skarżący nadesłał pismo z 28 grudnia 2009 r., w którym poinformował, iż nie może uiścić wpisu sądowego.

W dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych na dzień 6 stycznia 2010 r. nie stwierdzono wpływu kwoty 100 zł z tytułu wpisu sądowego do sprawy o sygn. akt III SA/Wa 1106/09, do którego uiszczenia Skarżący został wezwany.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Skargę należało odrzucić.

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), powoływanej dalej jako "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały; pismem takim jest między innymi skarga. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia.

Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie wezwano do uiszczenia należnego wpisu w sposób prawidłowy. W zarządzeniu zawarto pouczenie o skutkach jego niewykonania, tj. wskazano na rygor w postaci odrzucenia skargi w przypadku nieuiszczenia wpisu w terminie. Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone stronie skarżącej w dniu 22 grudnia 2009 r.

Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu upływał zatem 29 grudnia 2009 r.

Z zapisów w rejestrze sądowym wynika, że do dnia 6 stycznia 2009 r. wpisu nie uiszczono. (k. 149 akt sądowych).

Mając na uwadze powyższe, a także fakt, iż strona skarżąca nie uiściła w terminie wpisu od skargi, Sąd na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. odrzucił skargę.

Sąd stwierdził, że w sprawie niniejszej zaistniała przesłanka przewidziana w tym przepisie. Odrzucenie skargi zgodnie z art. 58 § 3 p.p.s.a może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 58 § 3 w zw. z art. 220 § 3 p.p.s.a., Sąd orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 7 lipca 2010 r., dokument z 17 marca 2010 r., dokument z 28 października 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.