Uzasadnienie
Skarżący A.W. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2018 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2014 r.
Postanowieniem z dnia 31 lipca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. z dnia [...] lipca 2017 r.
Pismem z dnia 16 sierpnia 2018 r. Skarżący złożył zażalenie na powyższe postanowienie.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału III z dnia 30 sierpnia 2018 r. wezwano Skarżącego do uiszczenia wpisu od zażalenia w kwocie 100 zł pod rygorem odrzucenia zażalenia. Wezwanie doręczono pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 6 września 2018 r.
Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych do dnia 21 września 2018r. Skarżący, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302), zwana dalej: p.p.s.a.), zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Stosownie do dyspozycji art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przed Sąd. Obowiązek uiszczenia wpisu od zażalenia wynika z art. 230 § 1 p.p.s.a., w myśl którego od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Stosownie do art. 230 § 2 p.p.s.a. pismami, o których mowa w § 1, są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.
W rozpoznawanej sprawie zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od zażalenia, zawierające prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie, doręczono pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 6 września 2018 r. Wskazany w nim siedmiodniowy termin upływał zatem z dniem 13 września 2018 r. (czwartek) zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. W wyznaczonym terminie, mimo pouczenia Skarżący nie uiścił należnego wpisu, o czym świadczy notatka służbowa
Sąd był zatem zobligowany, w oparciu o art. 220 § 3 P.p.s.a., orzec, jak w sentencji