Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 13 grudnia 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 115/18

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 13 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia Z. W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lipca 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 115/18
Sprawa
w sprawie ze skargi Z. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2017 r., nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2012 r.

, Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Golec,

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić zażalenie;
  2. 2. zwrócić Z. W. ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie uiszczony wpis sądowy w wysokości 100 zł (sto złotych).

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ("WSA") postanowieniem z [...] lipca 2018 r. odmówił wstrzymania decyzji wskazanej w komparycji niniejszego postanowienia.

Z. W. ("Skarżąca"), reprezentowana przez pełnomocnika, pismem opatrzonym datą 20 sierpnia 2018 r., wniosła zażalenie na powyższe postanowienie.

Zarządzeniem z 23 sierpnia 2018 r. wezwano Skarżącą za pośrednictwem pełnomocnika do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 zł.

Przesyłka zawierająca odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego została uznana za doręczoną 13 września 2018 r. (k. 57 akt sądowych).

Zgodnie z Rejestrem Opłat Sądowych WSA (poz. 26393), wpis od zażalenia uiszczono 21 września 2018 r.

Zarządzeniem z 17 października 2018 r. wezwano pełnomocnika Skarżącej do przedstawienia bankowego zaświadczenia potwierdzającego datę uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia oraz dokumentu, z którego wynikałoby, że w dacie złożenia dyspozycji przelewu na koncie bankowym zleceniodawcy pozostawały środki pozwalające na realizację ww. płatności w terminie 7 dni pod rygorem uznania, że wpis od zażalenia został uiszczony 21 września 2018 r. Wezwanie zostało doręczone 5 listopada 2018 r. pełnomocnikowi Skarżącej. Pełnomocnik Skarżącej nie zadośćuczynił wezwaniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 220 § 1 i 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) zwana dalej p.p.s.a., Sąd odrzuca zażalenie od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis.

Zarządzenie z 23 sierpnia 2018 r. wzywające do uiszczenia wpisu od zażalenia zostało uznane za doręczone 13 września 2018 r., a więc termin do uiszczenia wpisu mijał z dniem 20 września 2018 r.

Zgodnie z Rejestrem Opłat Sądowych WSA (poz. 26393), wpis od zażalenia uiszczono 21 września 2018 r. W terminie zakreślonym przez Sąd, nie został uiszczony wpis od zażalenia. Ponadto pełnomocnik Skarżącej nie zadośćuczynił wezwaniu do przedstawienia bankowego zaświadczenia potwierdzającego datę uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia oraz dokumentu, z którego wynikałoby, że w dacie złożenia dyspozycji przelewu na koncie bankowym zleceniodawcy pozostawały środki pozwalające na realizację ww. płatności w terminie 7 dni pod rygorem uznania, że wpis od zażalenia został uiszczony 21 września 2018 r. Dlatego też na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. należało orzec jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 maja 2019 r., dokument z 18 lipca 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.