Uzasadnienie
M. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: "Skarżąca" lub "Spółka") wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2013 r.
W niniejszej sprawie zarządzeniem z dnia 28 marca 2017 r. Skarżąca wezwana została do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 64.566 zł (§ 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postepowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 221, poz. 2193), w terminie siedmiu dni od daty otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Na skutek powyższego wezwania Skarżąca złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia 11 października 2017 r. odmówiono Skarżącej przyznania prawa pomocy.
Pismem z dnia 3 kwietnia 2018 r. Spółka ponownie wniosła o przyznanie jej prawa pomocy.
Postanowieniem z dnia 18 czerwca 2018 r. referendarz sądowy odmówił zmiany postanowienia z dnia 11 października 2017 r.
Na skutek rozpoznania sprzeciwu Skarżącej postanowieniem z dnia 17 lipca 2018 r. Sąd utrzymał w mocy postanowienie z dnia 18 czerwca 2018 r.
Na podstawie zarządzenia z dnia 17 lipca 2018 r. wezwano Skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 28 marca 2017 r. wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi w wysokości 64.566 zł.
Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone Spółce w dniu 6 sierpnia 2018 r., co wynika ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru przedmiotowego wezwania (k. 95 akt sądowych).
Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych, Skarżąca do dnia 21 września 2018 r. nie uiściła należnego wpisu sądowego od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm., przywoływana dalej jako: "P.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga (art. 230 § 2 P.p.s.a.). Stosownie zaś do treści art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
W rozpoznawanej sprawie wezwano Skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 28 marca 2017 r. wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi. Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącej w dniu 6 sierpnia 2018r., a zatem termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął z dniem 13 sierpnia 2018 r.
W zakreślonym terminie wpis nie został jednak uiszczony, wobec czego skarga podlega odrzuceniu.
W związku z powyższym, na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.